NHL-seura antoi tulokkailleen yhden säännön – suomalaispakki möhli ja teloi huippulupausta
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Chicago Blackhawksiin viimeisinä vuosina varatut tulokkaat ovat päässeet tutustumaan toisiinsa ja valmentajiinsa seuran harjoitusleirillä, joka loppui viikonloppuna. Mukana oli myös seuran kesän 2017 ykköskierroksen varaus Henri Jokiharju.
The Athletic -lehti kävi tutustumassa Chicagon tulokkaisiin ja seurasi leirin kulkua. Toimittaja Scott Powers oli kuullut, että valmennusjohto oli antanut tulokkaille yhden säännön ennen harjoitusten alkua. Leirillä tarkkailtiin yksilöiden taitoja ja kehitystä, joten isot taklaukset ja rähinät kiellettiin, ettei loukkaantumisia syntyisi.
Mutta niin siinä kävi, että Jokiharju oli yksi sääntöä rikkoneista pelaajista. Perjantain peliharjoituksessa Jokiharju luisteli kiekon perässä, mutta matka pysähtyi vastapuolella pelanneeseen Adam Boqvistiin. Kovassa vauhdissa luistellut Jokiharju oli iskun tapahtuessa vahvempi, ja ruotsalainen lensi jään pintaan.
Tämän kesän varaustilaisuuden kahdeksas pelaaja pystyi nousemaan iskun jälkeen ylös, vaikkakin tosi vaivalloisesti. Boqvist suuntasi välittömästi vaihtopenkin puolelle paikattavaksi, joka sai valmentajat pidättämään hengitystä. Hetken kuluttua puolustaja palasi takaisin tositoimiin, eikä mitään vakavaa ilmennyt.
Jokiharju joutui epäonnisesta teostaan jäähyaitioon ja oli avoimesti huolestunut joukkuekaverinsa kunnosta.
– Tuntui tosi pahalta sen jälkeen, Jokiharju kertoi.
Boqvist ei ottanut kolhusta nokkiinsa.
– Se oli iso niitti Jokiharjulta. Kaikki on hyvin. Oloni on hyvä, ruotsalainen nauroi.
Jokiharju kuului Boqvistin kanssa leirin seuratuimpiin pelaajiin. Ruotsalaisella kestää vielä vuosi tai kaksi päästä NHL:ään, mutta vuotta vanhemmalla Jokiharjulla on tänä syksynä hyvät mahdollisuudet yllättää. Hän on syyskuussa mukana Chicagon harjoituspeleissä, jotka antavat viimeisen kuvan suomalaislupauksen nykytilanteesta.
LUE MYÖS:
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Tomek Valtonen Jokereiden karusta tappiosta: ”Totta kai harmittaa”
- Jokereille lisää lunta tupaan! Loppuhetken sulaminen venytti tappioputkea
- NHL-supertähdeltä hurjaa puhetta Aleksander Barkovista!
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Liigasta tuttu NHL-varaus katosi kaukaloista – ura ohi vain 25-vuotiaana!
- Tomek Valtonen Jokereiden karusta tappiosta: ”Totta kai harmittaa”
- NHL-supertähdeltä hurjaa puhetta Aleksander Barkovista!
- THF: Tässäkö Jokerien ratkaisu? Tutun miehen nimi nostettiin pöydälle
- Jokereille lisää lunta tupaan! Loppuhetken sulaminen venytti tappioputkea
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio
- Pohjois-Amerikasta kova väite: Liiga-seura voi menettää ykköstähtensä NHL:ään
- Sveitsiläisseura vahvistuu Liigasta tutulla järkäleellä – paikkaa suomalaispakin poissaoloa
- Nyt muuttui Jokereissa kaikki – Tomek Valtonen reagoi!