Sikailijaa turpaan? Leijonapomo Mika Kortelaisen kohukommentti ihmetyttää Ruotsissa asti
Kuva: Getty Images
Mika Kortelaisen viikonlopun erikoiset kommentit ovat herättäneet ihmetystä myös Suomen rajojen ulkopuolella.
Ruotsin media on tarttunut erikoiseen kohuun. Leijonien joukkuejohtaja täräytti JYPin CHL-pelin yhteydessä sitaatin, joka on herättänyt paljon vastareaktioita. Kortelainen suutahti, kun Banska Bystrican Benjamin Marshall taklasi JYPin Markus Jokista rumasti päähän.
– Kyllähän tuossa tulee se old school käytäntöön. Tosta pitäisi vetää niin huolella turpaan tota jätkää, että saisi itsekin aivotärähdyksen. Se olisi aivan oikein, vieraana ollut Kortelainen latasi C-Moren lähetyksessä.
Ruotsissa muun muassa Aftonbladet on kirjoittanut laajan artikkelin Leijonista tutun kiekkolegendan lausunnoista. Media on haastattelut suomalaista urheilutoimittaja Filip Saxenia, joka ihmettelee rajua heittoa.
– On iso ongelma, että maajoukkueen joukkuejohtaja sanoo tuollaista kauden alla. Hänellä on iso vastuu roolissaan, Saxen ihmettelee.
Suomen Jääkiekkoliitto sanoutui nopeasti irti sunnuntain heitosta. Tiedotteessa tyrmättiin nopeasti ajatusmaailma, jossa kaukalossa on ok kostaa väkivallan avulla.
– Varomaton lausunto törkeästä, lajiin kuulumattomasta taklauksesta ei edusta Jääkiekkoliiton arvomaailmaa, vaikka se helposti yhdistetään Leijoniin ja Jääkiekkoliittoon. Kunnioitus on yksi arvoistamme ja haluamme kaikin tavoin edistää sitä kaukalossa ja sen ulkopuolella, kiekkoliitto tiedotti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tässä kuluvan Liiga-kauden siirtotakaraja
- Jarmo Kekäläiseltä huonoja uutisia Nuorille Leijonille
- Pikkuleijonat – U18 MM-kisat 2026
- KalPalle karmeita uutisia – tähtikaksikko viikkoja sivussa
- Tyttöleijonat – U18 MM-kisat 2026
- Lähde: HIFK:sta tuttu pistetykki palaa Liigaan!
- Jonas Enlund löysi uuden joukkueen!
- Mikko Rantanen jatkoi kovaa virettään – nousi Olli Jokisen ohi
- Suomalainen NHL-superlupaus pahoissa riidoissa Liiga-seuran kanssa – uusi joukkue löytyi nyt!
- Hurja vahvistus: NHL-superlupaus vapautui nuorten MM-kisoihin
- Jymy-yllätys: Leo Komarov huippuseuran riveihin!
- Leijonat-vahti lähti Kärpistä – kertoo nyt vaikeasta kaudestaan: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
- Tomi Karhunen: uusi osoite Liigasta!
- Lähde: Sport-hyökkääjä vihjaili siirrolla – lähtee jo kesken kauden? ”Kaikki on mahdollista”
- Toimittaja: Tässä Kiekko-Espoon ensi kauden päävalmentaja!
- Urheilucastin väite: Jokerit virittelee jättikaappausta Kärpistä!
- Monivuotinen MM-hyökkääjä: ura jatkuu Liigassa!
- Antti Suomelasta iso uutinen!
- Karmea uutinen – HIFK-hyökkääjän kausi ohi!
- Liigan yleisömäärät huippulukemissa – yksi seura teki jättimäisen parannuksen