Suomalaisvahti oli kasvojenpesun arkkitehti – nyt hänen pitää kestää koko kausi: ”Et voi laittaa liikaa paineita”
Kuva: Getty Images
Viime kaudella Arizona Coyotesin alku oli kamala. Ensimmäinen varsinaisen peliajan voitto tuli yli kuukauden tahkoamisen jälkeen, eikä pistetili ollut karttunut kuin muutamalla hajapisteellä. Kausi oli menetetty jo hyvissä ajoin ennen joulua.
Kauden loppua kohti joukkue kuitenkin skarppasi. Kojootit voittivat pelejä ja kaatoivat itseään kovempia vastustajia. Tämän nousun selkärankana toimi suomalaisvahti Antti Raanta. Hänen torjuntaprosenttinsa oli sarjan parhaimmistoa (93,0) joukkueessa, joka oli läntisen konferenssin häntäpäässä.
– Mielestäni jokainen joukkue, joka haluaa kamppailla ja voittaa Stanley Cupin, tarvitsee maalivahdin, Kun katsoo viime vuotta, joukkueita jotka menivät pitkälle, heidän maalivahtinsa olivat joukkueidensa tähtiä. Joten et voi laittaa liikaa paineita hänelle. ”Raants” voi pysäyttää vain sen, minkä hän näkee. Mutta hän teki hyvää työtä antaakseen meille hiukan itseluottamusta. Ja meidän puolustus, kun he olivat terveitä, he olivat meidän sydämenlyöntimme. Puolustajat ja maalivahti, päävalmentaja Rick Tocchet taivasteli Arizona Sportsin haastattelussa.
Raannan edessä pelaavista puolustajista yksi, Jason Demers, koki maalivahdin antaman selkänojan konkreettisesti.
– Koko maalivahtirotaatiomme oli huikea vuoden lopussa. Se oli syy, miksi pärjäsimme niin hyvin. Totta kai aloimme pelata oikein, mutta he tekivtä torjunnat joita tarvitsimme ja he taistelivat meille. Mielestäni on syytä optimismiin kun lähdemme tähän kauteen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raju väite: Teemu Pulkkinen rasismikohun keskellä
- Tässä Sveitsin olympiajoukkue!
- Uutta tietoa: Aleksander Barkovista iso paljastus!
- Vaasan Sportin tyhjennys jatkuu: Doug Sheddenille tuttu pelaaja lähtee!
- Tässä Saksan joukkue olympialaisiin – mukana yhdeksän NHL-pelaajaa
- Liiga-legendan poika loikkaa naapuriseuraan!
- Yllätyspäätös: Petteri Nummelinin pojan Liiga-sopimus revitty!
- Oho! HPK:sta lähtenyt ulkomaalaisvahvistus tekee paluun seuraan
- Kolme Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin – mukana Tapparan supertähti
- HIFK: jättiuutinen!
- Näkökulma: IIHF:n käsittämätön ratkaisu maksoi Nuorille Leijonille finaalipaikan
- Yllättävä käänne: Ilves sai jymyuutisen!
- Lauri Mikkola antoi kouluarvosanan Nuorille Leijonille – listasi seuraavat ”soihdunkantajat”
- Lauri Mikkolalta pettynyt tilitys MM-välierätappion jälkeen: ”Kolikonheittoa”
- Ruotsalaisasiantuntija vahingoniloisena Petteri Rimpisen surun hetkellä – näin maalivahti vastaa
- Tässä on nuorten MM-kisojen tähdistökenttä – Suomelle tylyjä uutisia
- Karu uutinen NHL:stä: Leijonien olympiajoukkueen hyökkääjä loukkaantui!
- Tässä Tshekin olympiajoukkue – mukana NHL-tähtiä sekä yksi pelaaja Liigasta
- Oho! Kaksi uutta Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin
- Näin näet Nuorten Leijonien pronssiottelun Kanadaa vastaan ilmaiseksi