Kaapo Kakko -villitys! Nuori leijonatähti kiinnostaa ympäri maailmaa – ”Fanikamat viedään käsistä”

Kaapo Kakon räjähdysmäinen suosio näkyy selkeästi myös TPS:n fanituotemyynnissä.
Nuori leijonatähti nousi nuorten MM-kullan myötä koko kiekkomaailman tietoisuuteen. 17-vuotias TPS-lupaus ratkoi MM-finaalin – viimeistään sen myötä hänen huomioarvonsa räjähti tappiin maailmanlaajuisesti.
Villitys näkyy myös arkisessa Liiga-seuran toiminnassa. TPS Shopin Anjuta Laakso kertoo Leijonat.comille, että Kakko on noussut ryminällä Liiga-seuran fanimyyntikuninkaaksi.
Numerolla #24 varustetut tuotteet kiinnostavat juuri nyt todella paljon. Se on vaatinut reagointia TPS:ssä.
– Jo joulun alla kaikki Kakon t-paidat pääsivät loppumaan. Silloin piti tehdä pikatilaus lisää. Myös MM-kullan jälkeen tehdyt 24 erikoismukia myytiin heti loppuun – voi sanoa, että ne vietiin käsistä, TPS:ssä Store Managerina toimiva Laakso kertoo Leijonat.comille.
Nuorukaisesta on povattu jo mahdollista NHL-kärkivarausta. Eri arvioissa Kakko nousee kesän varaustilaisuudessa sijoille 1-3.
Buumi näkyy myös tilauksissa. TPS:n verkkokaupassa on käynyt pitkään kuhina – Kakko-tuotteita lähtee Suomen lisäksi ympäri maailmaa.
– Kakon pelipaitoja painetaan nyt kovaa vauhtia. Hänen paitaansa on postitettu nyt USA:han muun muassa Arizonaan ja Minnesotaan sekä ympäri Kanadaa. Ja juuri yksi paita lähti Venezuelaan asti. Se oli kiinnostava tapaus, Laakso naurahtaa.

Buumista ilo irti
Tuleva NHL-varaus ei ainakaan laske Kakon kiinnostusta. Laakso kertoo, ettei seura aio liikaa panostaa yhden kasvon markkinoimiseen – Kakko-maniasta aiotaan ottaa silti kaikki ilo irti.
17-vuotias huippulupauksen otteita näkyy Turussa seuraavan jo paljon ihmisiä, jotka eivät muuten seuraa niin paljoa jääkiekkoa.
– Oli hauska seurata Kakon nimmarinjakotilaisuudessa, kuinka paikalla oli hyvin erinäköistä porukkaa. Oli nuoria, vanhoja ja myös Tapparan faneja. Kakko kiinnostaa nyt todella paljon, Laakso virnistää.
LUE MYÖS: Kiekkofani huumautui nuorten MM-kullasta – tatuoi Kaapo Kakon nimmarin käteensä!
LUE MYÖS: MM-kultasankari sekoitti Turun! Kaapo Kakko aiheutti satojen metrien nimmarijonot!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Aleksander Barkovista kammouutisia – koko kausi vaarassa jäädä väliin!
- NHL-seuran suomalaislupaukselle karuja uutisia – joutuu viikoiksi sivuun
- Oho! Neljä suomalaista kurinpidon syyniin Ruotsissa – pelikieltoja ja sakkoja ropisi
- Pekka Jormakka: iso käänne!
- Lähtöpassit! Suomalaistaiturin NHL-leiristä pannukakku – ”Muut ohittivat hänet”
- NHL-toimittaja lyttäsi Patrik Laineen totaalisesti: ”Ei ole normaalia, että Laine…”
- Tommi Kivistö löysi uuden joukkueen!
- Aleksander Barkov loukkaantui harjoituksissa – katso kivulias tilanne
- Mikkelin Jukureille karuja uutisia!
- Sopimus purkissa – Ville Lajusen uusi joukkue selvillä!
- HIFK: Olli Jokiselta kova ratkaisu
- Oula Palve löysi uuden joukkueen!
- HIFK:n Janne Pesonen löi epäilijöilleen jauhot suuhun
- Jesse Puljujärvi jatkoi kovaa virettään – nousi pörssikärkeen!
- Lähde: Lukon ulkomaalaistähti vaihtamassa joukkuetta
- Urheilucast: Leo Komarov neuvottelee Liiga-sopimuksesta – paluu vireillä!
- IL: Leijonille jymyuutinen – MM-sankari tekee paluun!
- Nyt se on varmaa! NHL-vahti siirtyy Liigaan
- Sopimus purkissa – Ville Lajusen uusi joukkue selvillä!
- SK: Ässien päävalmentaja Jarno Pikkarainen: Ensi kauden joukkue selvillä