Ei Leijonille! Teemu Pulkkinen paljastaa: ”Olen pelannut viimeiset 20 peliä vamman kanssa”
Kuva: Getty Images
HELSINKI. Mainiot tehot, mutta silti iso pettymys.
Taitava Teemu Pulkkinen ei jaksanut riemuita suuresti, vaikka Dinamo Minsk päätti runkosarjansa 5-3-voittoon perjantaina Jokereista. Suomalaishyökkääjä nousi pelin sankariksi ja iski kolmannessa erässä ottelun voittomaalin komealla ohjurilla.
Samalla Pulkkinen kaunisteli koko kauden tehojaan: pisteet 15+14=29 nostivat hyökkääjän oman KHL-joukkueensa parhaaksi piste -ja maalihaiksi.
Leijonat.com tapasi Pulkkisen pelin jälkeen. Päällimmäisin tunne on pettymys.
– Tämä on ollut raskas kausi. Alle on tullut paljon huonoja pelejä. Tämäkään ei ollut hyvä ottelu, mutta saatiin sentään voitto. Se tekee hyvää, Pulkkinen summaa Leijonat.comille.
Vammat riesana
Pelien päättyminen helmikuussa on uusi tilanne Pulkkiselle. Maalitykki kertoo suoraan, että tilanne ottaa päähän. Kun on tottunut pelata pitkään, loppui Dinamo Minskin kausi harmittavan aikaisin. – Ei ole ikinä käynyt vielä näin. Tämä on uusi tilanne. Toisaalta myös kausi alkoi täällä paljon muita sarjoja aiemmin. Tässä on aikaa laittaa kroppa kuntoon, alla on ollut kaikkea pientä vaivaa kauden mittaan. Raskas kausi ja vammat näkyvät myös loppukauden suunnitelmissa. Pulkkiselle olisi varmasti kysyntää myös Leijonien huhtikuun peleissä. Hyökkääjä kertoo kuitenkin suoraan, että tämän kauden pelit olivat tässä. – Mun kausi loppuu ehdottomasti tähän. On ollut vammoja ja muuta – olen pelannut viimeiset 20 peliä vamman kanssa. Mitä ensimmäinen KHL-kausi opetti Leijonien maalitykille? Entä missä Pulkkisen ura jatkuu? Lue hyökkääjän koko haastattelu myöhemmin Leijonat.comista! LUE MYÖS: Kesälomalle helmikuussa! Usean suomalaistähden pelit loppuvat kuin seinään – katso lista LUE MYÖS: KHL-pomo paljasti: Kolme tehokasta Leijonat-hyökkääjää vapaille markkinoille! Ilari Isotalo, Helsinki Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ketjut julki – Nuoret Leijonat sai huippu-uutisen!
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- Ismo Lehkonen Ylellä: tälle Nuorten Leijonien hyökkääjälle enemmän vastuuta: ”Vapauttakaa tavalla tai toisella”
- NHL-superlupaus loukkaantui pelottavasti nuorten MM-kisoissa – kiidätettiin sairaalaan
- Latvia laittoi Kanadan tiukoille nuorten MM-kisoissa
- Katso Nuorten Leijonien Latvia-ottelu ilmaiseksi – TV-lähetykset, selostaja ja kommentaattori
- Kanadan juniorijoukkue käyttäytyi tökerösti MM-kisoissa: ”Kannamme täyden vastuun”
- Kärpät selätettiin jälleen! TPS:lle käsittämätön selkäsauna
- Tappara: Liigan pistepörssin kärkinimi sivussa kokoonpanosta
- HIFK:n tähti Jori Lehterästä iso uutinen
- Leijonat-puolustaja loukkaantui EHT:llä – joutuu pitkäksi aikaa sivuun
- Katso Nuorten Leijonien MM-avaus ilmaiseksi – TV-lähetykset, selostaja ja kommentaattori
- Lehti: Liigan entinen pistelinko jätti NHL:n joulun aikana – miljoonasopimus puretaan!
- NHL-kohulupaus Oscar Hemming: sopimussotku ratkesi – tässä uusi seura
- Liiga-seuralle loistouutinen – pistetykki tekee paluun!
- Kanadan juniorijoukkue käyttäytyi tökerösti MM-kisoissa: ”Kannamme täyden vastuun”
- Tässä Nuorten Leijonien kentälliset MM-avaukseen!
- Ruotsi selvisi säikähdyksellä
- Ismo Lehkonen näkee uhkakuvan Nuorissa Leijonissa: ”Suomi-kiekon isoin ongelma”