Tänä iltana pelataan pudotuspelikarsinnan ratkaisuottelut. Vain kaksi neljästä joukkueetta jatkaa pelejään pidemmälle kevääseen ja toisilla edessä on pitkä kesäloma.

Perinteisesti häviäjäjoukkue on saatettu lomalle heittämällä rantapalloja ja muita -leluja jäälle. Viime aikoina on kuitenkin ollut runsaasti keskustelua siitä, onko perinteessä muuta sisältöä kuin vastustajan epäkunnioittaminen.

Leijonat.com järjesti aiheesta kyselyn Jääkiekon Olohuone Facebook-ryhmän jäsenille. Vaihtoehtoina äänestyksessä olivat: Rantalelujen heittäminen on hyvä tapa juhlia omien voittoa, rantalelujen heittäminen on epäkunnioittavaa vastustajaa kohtaan sekä rantaleluilla pilkataan vastustajaa ja hyvä niin.

Selvä enemmistö kiekkofaneista seisoi perinteen takana. 376 äänesti, että rantalelujen heittäminen on hyvä tapa juhlia omien voittoa.

– Rantapallot on kauan jo kuulunut osana kiekkokulttuuria. Joskus jossain matsis lensi niitä ihan tuhottomasti kuin pallomeri Ruotsin laivalla. Huumoria kaikki. Se on vaan hyvän loman toivotus häviäjille, eräs kiekkofani kommentoi.

Rantalelujen heittämistä vastaan oli 113 äänestäjää.

– Ei kuulu asiaan, menneisyyden huonoja tapoja, eräs perusteli.

– Väsynyttä. Ja vain Suomessa, toinen komppasi.

53 puolestaan oli sitä mieltä, että kyseessä oli vastustajan pilkkaamisesta ja se vain kuului asiaan. Samalla kyselyssä heräsi huono, mikä on rantalelujen lopullinen kohtalo.

– Mihin ne rantapallot muuten menee pelien jälkeen? Heitetäänkö ne roskiin vai lahjotetaanko niitä vaikkapa sairaaloiden lastenosastoille? eräs kannattaja kyseli.

Lue myös: Nyt meni fanittaminen liian pitkälle? Katso kuvat hauta-arkusta Pekka Rinne -koristeluilla