Ällistyttävä show! Noora Räty pysäytti Kanadan tähtisikermän – täräyttää suoraan: ”Meillä etu MM-finaaliin”
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
ESPOO. Naisleijonien Noora Räty nousi ansaitusti sensaatiomaisen MM-välierän ykköstähdeksi, kun Suomi yllätti Kanadan tähtisikermän MM-jäillä lauantaina.
Suomi marssi historiallisesti finaaliin upottamalla kanukit maalein 4-2. Räty oli läpi ottelun ykköshahmo – useat torjunnat tylsyttivät väkisin Kanadan ykköstähdet kiekkotrillerissä.
Tähtivahti otti varsinkin kolmannessa erässä usean supertorjunnan.
Pelin jälkeen median eteen saapui onnellinen vahti. Räty nauratti silti mediaa yllättävän realistisilla kommenteilla.
– Nyt oli lentokeli. Mutta oliko tämä täydellinen peli? Ei ollut – kaksi meni omiin. Jos ei tule nollapeliä, eihän se silloin ole täydellinen ottelu, Räty virnisti toimittajille.
Ainakin kolmannessa erässä Rädyn voi sanoa torjuneen täydellisesti. Tähtivahti piti joukkuettaan pystyssä varsinkin ottelun päätösminuuteilla, kun Kanada painoi päälle. 43 torjuntaa oli melkoinen määrä tiukassa väännössä.
Ei ole ihme, että tulos toi tunteet pintaan Suomen joukkueessa. Voitto herkisti myös Rädyn.
– Tämä on todella iso juttu omalla urallani. Tässä joukkueessa on pelaajia, jotka ovat odottaneet tätä 15 vuotta. Nyt se sitten tapahtui. Monesti ollaan oltu lähellä, mutta nyt pystyttiin siihen myös painetilanteessa.
Kun summeri soi, oli tunteita vaikea kasata. Suomen maalin taakse muodostui kasa hämmentyneitä kiekkotähtiä.
– Piti useasti katsoa taululle, olivatko lukemat oikeasti meille 4-2. Tässä vaiheessa sitä on yleensä oltu pää puskassa. Oli todella siistiä päästä tuulettamaan – oma perheeni oli vielä lasin takana katsomassa, joten tämä olo oli todella epätodellinen!
Etu MM-finaaliin
Naisleijonien katse kääntyy pian jo sunnuntain finaaliin. Räty muistutti, ettei joukkueen maha ole täynnä historiallisesta finaalipaikasta. – Nyt mennään jääkylpyyn ja paluttelemaan. Meillä on etu finaaliin, toinen välierä alkaa usean tunnin myöhemmin. Se pitää hyödyntää. Hyvät palauttelut, paljon ruokaa palloon ja katseet finaaliin. Tuleva vastus on joko USA tai Venäjä. Vastus selviää vasta myöhään sunnuntai-iltana Espoossa. Rädyn mukaan tähtäin MM-kultaan on silti sama. – Se on unelma. Meillä ei ole mitään paineita. Toivottavasti on halli täynnä ja sama fiilis kuin tänään. Jos nyt ihmiset eivät ole vielä heränneet kannustamaan Naisleijonia, nyt viimeistään kannattaa. Tupa täyteen! LUE MYÖS: Onnen kyyneleet! Leijonien supertähti herkistyi MM-sensaatiosta: ”Odotettu niin kauan” LUE MYÖS: Historiallinen sensaatio! Suomi marssi ensimmäistä kertaa MM-finaaliin Ilari Isotalo, Espoo Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nimet julki – viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK teki kovan kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Jesse Puljujärvi podcastissa: Tällä hetkellä tiesi NHL-uran olevan ohi
- Jarmo Kekäläinen tekemässä suomalaisvärväyksen – luottomies matkalla Buffaloon?
- SaiPa iski pöytään kolme pelaajakiinnitystä – mukana entinen NHL-hyökkääjä!
- Mikael Granlund kovassa iskussa NHL:ssä – maaliputki venyy
- IL: Liigaan tähtäävä Mestis-seura räväytti – haaviin NHL:ssäkin pelannut suomalaisvahti!
- Kanadalle raju takaisku – NHL-superlupaukset ulos nuorten MM-kisoista
- Tässä Pelicansista lähteneen hyökkääjän uusi seura
- Katso Nuorten Leijonien MM-ottelut ilmaiseksi – TV-lähetykset ja selostus
- Urheilucast: JYP teki hyökkäykseensä jättikiinnityksen
- Oho! HIFK:lle kaksi kovatasoista pätkävahvistusta
- Katso Nuorten Leijonien MM-ottelut ilmaiseksi – TV-lähetykset ja selostus
- SK: HIFK teki kovan kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Mestis-seura rysäytti: Haaviin Liigan konkarihyökkääjä
- Kanadalle raju takaisku – NHL-superlupaukset ulos nuorten MM-kisoista
- Liigaan tähtäävä seura virittelee jymyhankintaa: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Liiga-seura nappasi vahvistuksen Ilveksestä!
- AL: Viljami Nieminen vaihtaa seuraa Liigassa!
- IL: Liigaan tähtäävä Mestis-seura räväytti – haaviin NHL:ssäkin pelannut suomalaisvahti!