Onnen kyyneleet! Leijonien supertähti herkistyi MM-sensaatiosta: ”Odotettu niin kauan”
Kuva: Ilari Isotalo
ESPOO. Kokenut Riikka Sallinen pääsi odotetusti median piirittämäksi sensaatiomaisen MM-välierän jälkeen.
Naisleijonat kirjoitti uutta kiekkohistoriaa, kun joukkue marssi ensimmäistä kertaa MM-finaaliin kaatamalla Kanadan maalein 4-2. Tiukka vääntö oli melkoista taistelua. Kanada painoi päälle, mutta Suomi kesti yleisön huutomyrskyn edessä.
Voitto oli Sallisen uralla melkoinen merkkipaalu. 45-vuotias hyökkääjä on ollut mukana joukkueissa, jotka ovat haastaneet Kanadaa ja USA:ta – ja hävinneet aina kovassa paikassa.
Ei ole ihme, että Sallinen poskilta tippui lauantaina onnen kyyneleet. Voiton jälkeen oli hankalaa löytää oikeita sanoja.
– Eihän tätä parempaa ole, Sallinen huokaisi onnellisena voitokkaan pelin jälkeen.
Tunteet pääsivät valloilleen päätössummerin jälkeen. Eikä syyttä – Sallinen on pelannut ensimmäisen maaottelunsa jo 80-luvulla. Nyt palkinto tuli – pitkän odotuksen jälkeen.
– Tätä on odotettu niin kauan. Ja niin paljon töitä on tehty tätä varten. Kilpaurheilu on aina kilpaurheilua, mutta tämä on ollut yhteinen päämäärä jo pitkään. Ja tätä kohti on menty – vielä pitää ottaa yksi askel kohti kirkkainta palkintoa, Sallinen ynnäsi.
Historiallinen finaali
Koskaan aiemmin naisten MM-kisoissa ei ole pelannut maita USA:n ja Kanadan ulkopuolelta. Nyt Naisleijonat pelaa – sunnuntaina vastaan asettuu voittaja välierästä USA-Venäjä. Sallinen kertoo suoraan, että tunnelataus pelin jälkeen oli melkoinen. – Jokusen kerran oltu jo lähellä. Olen onnellinen, että olen saanut tehdä matkan tämän joukkueen kanssa. Olen itsekin pelannut niin pitkään. Ja tämä ryhmä on niin mahtavia tyttöjä. – En edes osannut ajatella, että kotikisat voivi Finaali tulee nopeasti. Hopea ei Sallisen mukaan riitä – Naisleijonat haluaa marssia MM-kultaan asti. – Nopeasti kääntyy katseet jo finaaliin. Tämä ei riitä missään nimessä, me haluamme enemmän. Suomen sunnuntainen MM-finaali alkaa kello 20.00. Leijonat.com seuraa peliä paikan päällä. Ilari Isotalo, Espoo Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Patrik Laine: shokkiuutinen!
- Montreal-GM: uutta tietoa Patrik Laineesta
- Liiga-seuralle raju takaisku: kultakypärä sivuun!
- TPS kiinnitti yli 400 Liiga-ottelun mestarihyökkääjän pätkäsopimuksella
- Liigan maalikuningas löysi uuden joukkueen!
- Petri Matikainen: ensi kauden seura selvillä!
- Lähde: Huippuseura yrittää ryöstää Kärppien tähtihyökkääjän itselleen
- Lukko kukkoilee somessa! Irvailee armotta ässälegendalle
- Jokereille lätkäistiin sakot!
- Ilves: karseita uutisia!
- Lähde: Huippuseura yrittää ryöstää Kärppien tähtihyökkääjän itselleen
- Leijonista tuttu hyökkääjä jatkaa uraansa – ”Nimekkäin hankinta vuosikymmeniin”
- Ilves: karseita uutisia!
- Lukko kukkoilee somessa! Irvailee armotta ässälegendalle
- Liigan maalikuningas löysi uuden joukkueen!
- IS: Jokereita uhkaa raju rangaistus!
- Liiga-seurat hereillä! IS: Suomalaisvahti palaamassa Eurooppaan – ”Pohjois-Amerikka on nähty”
- Liigan läpimurtopelaajan ensi kauden osoite selvisi!
- Ismo Lehkoselta outo kommentti Doug Sheddenistä: ”Toivottavasti korkki pysyy kiinni”
- Petri Matikainen: ensi kauden seura selvillä!