Mörkö-Markon show! Kanadan puolustajajärkäle ällistelee Marko Anttilaa: ”Pelasi hemmetinmoisen pelin”

BRATISLAVA. Kanadan isokokoinen Philippe Myers oli pettynyt mies hävityn MM-finaalin jälkeen.
Nuori pakkilupaus joutui nielemään kitkerää kalkkia, kun Leijonat teki melkoisen sensaation ja marssi MM-kultaan upean turnauksen jälkeen.
Leijonat taisteli finaalissa ällistyttävällä tavalla ja nappasi mestaruuden 3-1-voitolla. Voiton ruumiillistuma oli Marko Anttila, joka tykitti finaalissa kaksi maalia.
196-senttinen ja 95-kiloinen Myers jakoi rehdisti kehuja ”Mörkö-Markolle”, joka pelasi myös finaalissa lempinimensä tavoin. Järkäle ikään kuin vyöryi maalipaikkoihin ja jäädytti olemuksellaan koko Kanadan puolustuspelaamisen. Aivan kuin Muumeista tuttu satuolento.
– Hän pelasi hemmetinmoisen pelin. Teki isoja maaleja. Hän on iso kaveri, jota on vaikea pitää kurissa maalin edessä. Hän hyödynsi paikkansa – minun pitää vain onnitella häntä, Myers summasi rehellisesti.
Myös muuten Leijonat sai finaalipelistä suorat kehut. Kanadalla oli saumat varsinkin kolmannessa erässä kääntää peli. Silloin rooliin astui maalivahti Kevin Lankinen, joka venyi jäätäviin pelastuksiin maalillaan.
– Suomi pelasi upean pelin. He olivat loistavia. Heille pitää nostaa hattua, he ansaitsivat sen.
Tappio ottaa raskalle Kanadan leirissä. Sen myös Myers totesi suoraan ja kiertelemättä.
– Tämän on sydäntäsärkevää. Meillä oli joukkue, jolla oli saumat voittaa jotain suurta. Mutta emme pystyneet siihen. Turnaus oli minulle hieno kokemus. Otan tästä opin ja jatkan eteenpäin, 22-vuotias Philadelphia Flyersin lupaus kiteytti.
LUE MYÖS: Näin Mörkö-Marko kommentoi paikkaansa kansakunnan kaapin päällä: ”Kaikkeni olen yrittänyt antaa”
LUE MYÖS: Näkökulma: IHANAA S*ATANA! Leijonien MM-kulta on kaikkien aikojen sensaatio
LUE MYÖS: MM-kisojen parhaat pelaajat julki: Leijonat-puolustaja tähdistökentällisessä!
LUE MYÖS: Torit täyttyivät ihmisistä! Kiekkokansa sekosi Leijonien maailmanmestaruudesta
Ilari Isotalo, Bratislava
Twitter: @IlariIsotalo
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liiga-seurojen pelaajabudjetit julki – tämä joukkue otti isoimman harppauksen
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Jokerien mestarivahti löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!