Voi pahus! Mediajätin toimittaja lyttäsi Rasmus Ristolaisen kovin sanoin: ”Sopimaton osa joukkueen palapeliä”
Kuva: Getty Images
Mediajätti TSN:n toimittaja Travis Yost polki Buffalo Sabresin Rasmus Ristolaisen eräässä kolumnissaan lähes syvimpään mahdolliseen suonsilmäkkeeseen, mitä kuvitella voi. Teksti alkoi otsikolla, jonka mukaan suomalainen on ollut sopimaton osa joukkueen palapeliä.
Sopimattomuus johtuu vääränlaisesta peluuttamisesta. Nuorten maailmanmestari on toimittajan mukaan enemmän kakkosparin pakki kuin peliaikakunigas. Viime kausien aikana Ristolainen on kuitenkin pelannut likimain eniten koko sarjassa puolustajista. Edellä peliaikakeskiarvossa on vain muutamia pelaajia.
Ei pelkkää haukkumista
Runkosarjan 424 peliä tehoin 36+158=194. Siinä suomalaisen tehot koko NHL-uralta. Ennen kuin niskaan laitetaan rapaa, on lienee syytä huomioida sekin, ettei Yost pelkästään haukkunut Ristolaista. Toimittaja painotti sitä, että suomalaisesta oli apuja pienemmillä minuuteilla ja eri roolissa. Ykköspari on väärä paikka, mutta ylivomaille Ristolaisen voisi lyödä. Ristolaisen saama rooli ei ole hänen vikansa. Sabres kun ei nyt ole sattunut löytämään parempiakaan pakkeja, lukuunottamatta suurlupaus Rasmus Dahlinia. Buffalo varasi hänet ykkösenä juhannuksena 2018.Toisaalta tilastot ovat hirveitä
Runkosarjassa nuo mainitut 424 peliä ja tehotilasto -143. Järkyttävä lukema. Erilaisten tilastojen mukaan Ristolaisen ura on kyllä mennyt vihkoon – valitettavasti. Hänen positiivinen vaikutus joukkueeseen on selvästi pienempi, kun vertailuun otetaan saman roolin pelaajia. Tämä fakta näkyy tilastojen valossa valitettavasti niin hyökkäys- kuin puolustuspäässäkin Suomalaisen yksi ongelma on kolumnin mukaan pakin kiekollinen avuttomuus tasakentällisin – tällöin siis aikaa ja tilaa on vähemmän kuin esimerkiksi erikoistilanteissa. Ylivoimilla Ristolainen osaakin tehdä peliä. Ristolaista on viety läpi kesän muualle. Hän on esittänyt halunsa lähteä Buffalosta.LUE MYÖS:
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Tomek Valtonen Jokereiden karusta tappiosta: ”Totta kai harmittaa”
- Jokereille lisää lunta tupaan! Loppuhetken sulaminen venytti tappioputkea
- NHL-supertähdeltä hurjaa puhetta Aleksander Barkovista!
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Liigasta tuttu NHL-varaus katosi kaukaloista – ura ohi vain 25-vuotiaana!
- Tomek Valtonen Jokereiden karusta tappiosta: ”Totta kai harmittaa”
- NHL-supertähdeltä hurjaa puhetta Aleksander Barkovista!
- THF: Tässäkö Jokerien ratkaisu? Tutun miehen nimi nostettiin pöydälle
- Jokereille lisää lunta tupaan! Loppuhetken sulaminen venytti tappioputkea
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio
- Pohjois-Amerikasta kova väite: Liiga-seura voi menettää ykköstähtensä NHL:ään
- Sveitsiläisseura vahvistuu Liigasta tutulla järkäleellä – paikkaa suomalaispakin poissaoloa
- Nyt muuttui Jokereissa kaikki – Tomek Valtonen reagoi!