Buffalon Rasmus Ristolainen myöntää – näillä osa-alueilla eniten parannettavaa: ”Kaikki tietävät sen”

Buffalo Sabresin kärkipuolustajiin lukeutuvaa Rasmus Ristolaista on syytetty koko miehen NHL-uran ajan heikosta oman pään puolustuspelaamisesta.
Kovia tehopistelukemia hyökkäyssuuntaan kaudesta toiseen takova suomalainen merkkautti viime kaudella koko NHL:n karuimman plusmiinus-lukeman tilaston painuttua 41 maalin verran pakkasen puolelle. Turkulainen myöntääkin suurimpien puutteidensa olevan juuri oman pään pelaamisessa.
– Me kaikki tiedämme, että minun on työstettävä ennen kaikkea puolustuspään pelaamistani. Se ei ole vahvuuteni, joten aion tehdä siitä sellaisen, Ristolainen ilmoitti saavuttuaan ensimmäistä kertaa Buffaloon median tentattavaksi.
Jo seitsemänteen NHL-kauteensa valmistautuva 24-vuotias Ristolainen hakee edelleen ensimmäistä pudotuspelipaikkaansa Buffalon kanssa. Ainakin seuran kesähankinnat (kuten Marcus Johansson ja Henri Jokiharju) lupailevat Sabresin pitkäaikaisen luottopuolustajan mukaan hyvää tulevaa kautta ajatellen.
– Mielestäni joukkue on nyt viime kautta vahvempi. Jo viime kaudella asiat klikkasivat muutaman kuukauden ajan, jolloin olimme koko sarjan kärjessä. Se antaa paljon uskoa tulevaan, Ristolainen muistelee Sabresin alkutalven 10 ottelun voittoputkea.
Miestä jo alkuvuodesta asti sitkeästi ympäröineet siirtohuhut Ristolainen kuitaa lyhyesti.
– En halua arvailla, joten eletään hetkessä ja päivä kerrallaan. Olen ollut täällä kuusi vuotta ja tiedän miten bisnes toimii. Et koskaan tiedä, missä olet ensi viikolla tai ensi kuussa. Olen täällä tänään ja arvatenkin myös huomenna, joten on aika aloittaa työnteko, puolustaja toteaa.
LUE MYÖS: Lähde: Mikko Rantasen jatkopahvi viilausta vaille valmiina – tästä väännetään nyt!
LUE MYÖS: Tuore Rangers-pomo hehkuttaa Kaapo Kakkoa – erityisesti nämä ominaisuudet tekivät vaikutuksen!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan