Voi kurjuus! Kevin Lankinen passitettiin NHL:stä farmiin, kaksi muuta suomalaista koki saman kohtalon

NHL:n viime vuosien menestyneimpiin joukkueisiin kuuluva Chicago Blackhawks tiedotti Twitter-tilillään, että se on lähettänyt keväällä liekehtineen ja maailmanmestaruuden voittaneen maalivahti Kevin Lankisen AHL:ään Rockford IceHogsiin.
The training camp roster currently stands at 32: 18 forwards, 11 defensemen and three goaltenders. #Blackhawks
Lankisen kohdalla voidaan puhua pettymyksestä. Maailmanmestari torjui kevään MM-kisoissa pikkumustia häikäisevästi yli 94 prosentin varmuudella, ja esimerkiksi MM-kisojen pudotuspeleissä lukua ottivat järjestyksessä Ruotsin Henrik Lundqvist, Venäjän Andrei Vasilevski ja Kanadan Matt Murray. Maailman huippuja kaikki.
– Olen innoissani lähdössä haastamaan NHL-paikasta. Chicago on hyvä organisaatio ja siellä on kova kilpailu peliajasta niin kuin joka ikisessä NHL-joukkueessa. Polku NHL:ään ei ole ikinä helppo. Paikka pitää ansaita ja siihen olen valmis, Lankinen sanoi sivustollemme kesällä.
Vahti ei ole pelannut ylhäällä yhtäkään ottelua.
Joukkueen kotisivuilta kävi selväksi se, että farmiin ovat passitettu myös hyökkääjät Mikael Hakkarainen ja Joni Tuulola.
Hakkarainen on suomalaiselle kiekkoväelle tuntemattomampi hahmo.
– Pidän mahdollisuuksista ja yritän hyödyntää ne, Hakkarainen sanoi joukkueen kotisivuilla taannoin.
Minkälainen pelaaja on kyseessä?
– En ole kaukalon taitavin ukko luultavasti, mutta teen kovasti töitä. Katsotaan sitten, mihin se riittää.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen