Liigajoukkue Lukko tiedotti kotisivuillaan, että pakki Ilkka Heikkinen palaa tien päältä kotiin ja Raumalle. Sopimus on loppukauden kestävä.

Rauman Lukko

@TeamRaumanLukko
Hei kannattajat 🙏

Yhdellä kasvatillamme olisi asiaa.

#Lukko #liiga #JokaPäivä

Samalla Ilveksestä lainalla ollut puolustaja Olli Vainio palaa takaisin Tampereelle.

– Meille iso hankinta tässä kohtaa. Olen äärettömän iloinen, että saimme tällaisen lisän puolustukseen tässä kohtaa. Saamme seuran oman pelaajan vielä kerran taistelemaan seuran värien puolesta. Olemme pitäneet Ilkan kanssa yhteyttä ja keskustelleet mahdollisuudesta palata Lukkoon. Tässä kohtaa se realisoitui, urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kertoi.

– ”Bono” halusi olla varma, että hän on supermotivoitunut. Näin kun tapahtui, niin oli äärimmäisen helppo päätös tehdä sopimus. Heikkinen tuo meille äärettömän kokemuksensa, joka on kertynyt vuosien varrella ja hän on eliittitason puolustaja edelleen Liigassa.

Tehopakki ei ole pelannut tällä kaudella missään, mutta viime kausi meni TPS:ssä äärettömän tehokkaasti. Puolustaja painoi runkosarjan 55 ottelussa tehot 11+29=40, viiden pudotuspeliottelun saldo oli 1+3=4.

Heikkinen on pelannut urallaan muun muassa NHL:ssä, AHL:ssä, KHL:ssä, NLA:ssa ja SHL:ssä.