Kouvolan Sanomat: Liigan pistetykit eivät lähde maajoukkuepeleihin, sarjaottelut menevät etusijalle – suomalaisluotsi ei tyrmää: ”Ymmärrän hyvin”
Kuva: Juha Tamminen
KooKoon Vilmos Gallo (10+25=35) ja suomea erinomaisesti puhuva KalPan Balazs Sebok (8+26=34) eivät edusta Unkaria tällä viikolla pelattavissa olympiakarsinnoissa, vaikka hyökkääjät olisivat edesottamustensa puolesta mahtuneet maajoukkueeseen heittämällä.
Kouvolalainen liigasensaatio pelaa tällä viikolla kotonaan TPS:ää (keskiviikko) ja vieraissa SaiPaa (perjantai) vastaan. Unkari puolestaan urakoi olympiakarsintojen kolmannessa vaiheessa torstaista sunnuntaihin Viroa, Romaniaa ja Iso-Britanniaa vastaan.
Unkari ja Britannia ovat lohkon ennakkoon suosikit. Vain lohkon ykkönen etenee seuraavaan vaiheeseen. Turnauksissa karsitaan vuoden 2022 Pekingin talvikisoihin.
– On tärkeämpää olla Kouvolassa. Eihän meillä ole juurikaan mahdollisuuksia olympialaisiin. Eiköhän joukkueemme voita Romanian ja Viron. Jos voitamme myös britit, pääsemme vasta seuraavaan vaiheeseen pelaamaan Norjaa ja Saksaa vastaan, Gallo painotti Kouvolan Sanomille.
Sebokin KalPa puolestaan pelaa tällä viikolla vain Ässiä vastaan tänään tiistaina. Hyökkääjä olisi siis liigaohjelman puolesta ehtinyt Iso-Britannian Nottinghamissa pelattaviin karsintoihin.
– Hänkään ei matkusta sinne, koska pitää KalPan tilannetta niin tärkeänä, Unkarin vuoden 2019 paras jääkiekkoilija valotti.
– Meillä on Ruotsissa toiseksi korkeimmalla sarjatasolla myös yksi pelaaja, joka ei tule karsintapeleihin, Unkarin maajoukkueen suomalainen päävalmentaja Jarmo Tolvanen lisäsi.
Kuten näkyy, Unkarin jääkiekkoa leimaa moni suomalaisvivahteinen seikka. Joukkueen tähtiin kuuluu mainittujen lisäksi esimerkiksi Pelicansissa alkukaudella pelannut Janos Hari.
– Ymmärrän hyvin, että on pelaajien etu olla nyt seurajoukkueessaan. KalPa ja KooKoo ilmoittivat aiemmin, että Sebok ja Gallo pääsevät halutessani maajoukkueeseen.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ässille paha takaisku kauden kynnyksellä – loukkaantumislista karua luettavaa
- Näin Liigan miljoonat jakautuvat – katso kaikkien seurojen pelaajabudjetit
- Liiga-seuralle helpottava uutinen – superlupaus ei lähde vielä NHL:ään: ”Olisin ollut valmis”
- Urheilucast: HIFK koki karmean takaiskun – nyt pöydällä jättinimiä
- Tässä on Ilveksen uusi kapteeni: ”Valinta oli erittäin selkeä”
- Nyt puhuu Teemu Selänne – IL: Kova arvio Patrik Laineen NHL-urasta
- Ässät murskasi Lukon – kuittaili nyt myös sosiaalisessa mediassa: ”Aikaa harjoitella 2.10. asti”
- Yle: HIFK:n hurja pelaajabudjetti paljastui – vain yksi seura pisti enemmän rahaa haisemaan
- Suomalaistähdet korkealla – tässä ovat NHL:n TOP 20 -keskushyökkääjät
- IS: Antti Raannalta suoraa puhetta vaikeasta paluukaudestaan Liigaan: ”Aikamoista taistelua”
- Yle: HIFK:n hurja pelaajabudjetti paljastui – vain yksi seura pisti enemmän rahaa haisemaan
- Urheilucast: HIFK koki karmean takaiskun – nyt pöydällä jättinimiä
- Venäjä palaa kansainväliseen jääkiekkoon – tästä on kyse
- Tässä on Ilveksen uusi kapteeni: ”Valinta oli erittäin selkeä”
- Suomalaistähdet korkealla – tässä ovat NHL:n TOP 20 -keskushyökkääjät
- Tappara rysäytti – hankki Leijonat-hyökkääjän ja Liigan pistelingon!
- Liigasta tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden joukkueen – alla huippukausi
- Urheilucast: HIFK:lle karmaiseva takaisku!
- Nyt puhuu Teemu Selänne – IL: Kova arvio Patrik Laineen NHL-urasta
- Ässät murskasi Lukon – kuittaili nyt myös sosiaalisessa mediassa: ”Aikaa harjoitella 2.10. asti”