Liigan entiset pistetykit kannustivat Pelicansin uutta vahvistusta Suomeen – ”Osasivat kertoa Lahdesta paljon”

Pelicansin uusi hyökkääjä Rudolf Cerveny (arkistokuvassa) saattaa olla suomalaisille tuntematon hahmo. Suomi ei sen sijaan ole pelaajalle täysin vieras paikka, sillä Cerveny on aikoinaan pussinokkiakin edustaneiden Radek Smolenakin ja Michal Repikin entinen joukkuekaveri.
– Repik ja Smolenak osasivat kertoa Lahdesta paljon. Michalin kanssa pelasimme yhdessä Slovan Bratislavassa KHL:ää kaudella 2018-19 ja Radekin kanssa viime vuonna Hradec Kralovessa Tsekin pääsarjaa. Kumpikin kehui suuresti Lahtea kaupunkina ja Pelicansia organisaationa, Cerveny kertoo Pelicansin kotisivuilla.
Kolmekymppinen hyökkääjä ei ole Suomessa ennen pelannut. Cerveny kuitenkin sanoo, että hän on käsittänyt Liigan nopeaksi ja pelaajistoltaan nuorehkoksi sarjaksi.
– Kaikin puolin erittäin korkeatasoinen sarja, pelaaja täsmentää.
Pelicansin osalta kaksi edellistä kautta ovat olleet keskenään vertailtaessa melkoista vuoristorataa. Keväällä 2019 joukkue päätyi runkosarjassa peräti kolmanneksi, mutta nyt se olisi jäänyt pudotuspeleistä niiden toteutuessa ulos.
– Toivon tietysti voivani auttaa joukkuetta voittamaan paljon pelejä ja saavuttamaan niiden myötä paikan pudotuspeleihin.
Tsekin maajoukkuemies on puhunut lahtelaisten uuden luotsi Tommi Niemelän kanssa roolistaan jonkin verran.
– Tärkeintä on löytää rooli, jossa olen eniten avuksi joukkueelle ja pisteitä kertyisi. Otan sen roolin, mikä annetaan ja mikä johtaa voittoihin.
Cerveny on takonut kotimaansa runkosarjassa viime vuosina 14-38 pinnaa per sesonki. Luvassa voi olla siis periaatteessa mitä vaan.
Pelaaja on voittanut urallaan Tsekin pääsarjan pronssia keväällä 2017.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Mikko Rantanen ei saapunut asepalvelukseen – jättisakot uhkaa!
- Ässät teki ison tulosparannuksen – liikevaihto nousi ennätyslukemiin
- KalPan sairastuvalla ruuhkaa – peräti kahdeksan pelaajaa sivussa
- MTV: Liiga-seura on pistänyt kaksi maalivahtia myyntiin
- Ilves julkaisi poikkeuksellisen puheenvuoron – puuttui fanien käytökseen
- Liiga-seuran uusi jäämainos tulee taatusti jakamaan mielipiteet – katso kuva
- Patrik Laineelta tiukkaa tekstiä kriitikoilleen Ylellä: ”Rakastan todistaa suomalaisten olevan väärässä”
- Jukurien tähtihyökkääjä lähtee: Tässä uusi seura
- USA julkisti olympialaisten leiriryhmänsä – kaksi tähtinimeä ulkona
- Kultaleijona korvaa Marko Anttilan – Kärpät julkisti kapteenistonsa
- Jatkoaika: Sopimus purettu – Kiekko-Vantaan edustusjoukkue menetti merkittävän yhteistyökumppanin
- Lähde: Tässäkö Rikard Grönborgin seuraava osoite?
- Liiga-konkari: yllättävä seuravalinta
- MTV Urheilu: Pelicans-tähti Iikka Kangasniemi siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- IL: HIFK-supertähdeltä karu paljastus jatkosopimusneuvotteluista
- Rooli jäi pieneksi – maajoukkuepuolustajan Liiga-sopimus purettu!
- Liiga-seuran uusi jäämainos tulee taatusti jakamaan mielipiteet – katso kuva
- Kultaleijona korvaa Marko Anttilan – Kärpät julkisti kapteenistonsa
- MTV: Liiga-seura on pistänyt kaksi maalivahtia myyntiin
- Jukurien tähtihyökkääjä lähtee: Tässä uusi seura