Liigajumbo Sport takoi komean tuloksen – seurapomo painottaa tavoitteita: ”Tulee olemaan meidän pääfokus”
Kuva: Juha Tamminen
Liigassa jumboksi jääneen Sportin päättyneessä kaudessa riittää myös positiivisia asioita.
Joukkue tiedottaa nimittäin nettisivullaan tehneensä viimeisimmällä tilikaudellaan rahoituskulujen ja verojen jälkeen lähes 150 000 euron (seuran mukaan tarkalleen 148 650,86 euroa) voiton.
Voitto tehtiin huolimatta siitä, että liikevaihto laski 5,9 prosenttia ja oli vajaat 4,7 miljoonaa euroa (tarkalleen 4 660 457,01 euroa). Konsernin oma pääoma 30.huhtikuuta oli 215 788,26 euroa.
– Juhlakauteen lähdettiin parantamaan edelliskauden sekä urheilullista että taloudellista tulosta. Tiedostettiin, että kaudesta voi tulla haastava, kun areena oli osittain rakennustyömaa ja jos joukkueen suoritukset jäävät tavoitteesta. Vaikka urheilullinen menestys jäi vajaaksi, pystyimme haastavasta tilanteesta huolimatta parantamaan tulosta, kertoo Vaasan Sportin toimitusjohtaja Tomas Kurtén.
Sport pyrkii tulevan syksyn osakeannissa vahvistamaan yhtiön omaa pääomaa entisestään vähintään 200 000 eurolla.
Tulevalla kaudella seura pääsee pelaamaan myös uudistetussa Vaasan Sähkö Areenassa. Avausottelu hallissa tulee olemaan 10.lokakuuta pelattava Sport-Ässät.
– Uudistunut Vaasan Sähkö Areena uusine VIP- ja yleisötiloineen tulee olemaan merkittävä parannus meidän liiketoiminta- ja palvelukonseptiin. Uusi areena tulee olemaan keskeisessä roolissa Vaasan Sportin kehityksen moottorina tulevina vuosina, hehkuttaa Kurtén.
Areenan yleisökapasiteetti Liiga-otteluissa nousee 5000:een ja konserttitapahtumissa sisään mahtuu jopa 7000 ihmistä.
Sport investoi uuteen areenaan vajaat miljoonaa euroa ja on myös tehnyt 20 vuoden vuokrasopimuksen ravintolakerroksesta. Rahoitus on kerätty monesta eri lähteestä viimeisen vuoden aikana.
– Ensin tehtiin 1,8 miljoonan investointi liigaosakkeeseen ja nyt vielä merkittävä investointi areenan olosuhteisiin. Seuraavien vuosien aikana liike- ja urheilutoiminnan kehittäminen tulee olemaan meidän pääfokus. Uudistettu moderni areena luo tähän hyvät edellytykset, toteaa seuran puheenjohtaja Heikki Hiltunen.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Suomalaistulokas tehoili NHL:ssä – iski upean maalin
- Patrik Laineelle loistouutinen – paluu kokoonpanoon lähellä
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Liiga-seuralta haikea tiedote: kulttipelaaja lähtee!
- Jukurit teki kiinnityksen pakistoonsa: ”Näemme hänellä valoisan tulevaisuuden”
- Joona Luoto: seura vaihtuu!
- Tapparan supertähden tempulla karmea hinta – ykköstähti sivuun!
- HIFK: kahdeksan pelaajaa jättää seuran!
- Liigan ruotsalaisveljekset: seura vaihtuu!
- Nimilista julki – tältä näyttää Nuorten Leijonien joukkue kauden viimeiseen turnaukseen
- Urheilucast: HIFK, Kärpät ja Tappara metsästivät superhankintaa – nyt tuli valinta!
- Expressen: Tässä HIFK:sta tutun tähtipuolustajan ensi kauden seura
- Nuorten Leijonien puolustajalupaus jättää TPS:n – tässä seuraava osoite?
- Florida teki luovutusliikkeen – karmea uutinen Leijonien MM-joukkueelle
- HIFK: kahdeksan pelaajaa jättää seuran!
- Urheilucast: Tässä Liiga-seuran uusi ykköstykki – 195-senttinen mörkö haaviin!
- Lähde: Ässien ruotsalaispuolustaja lähtee – siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- Leijonat-puolustajan seura vaihtuu – havittelee myös NHL-paluuta: ”En sulje mitään pois”
- Liigan ruotsalaisveljekset: seura vaihtuu!
- Tapparan supertähden tempulla karmea hinta – ykköstähti sivuun!