Mikko Rantanen ja kumppanit tuhosivat vastustajansa täysin – luotsi nöyränä suomalaisen ketjusta: ”Uskomaton”
Kuva: Getty Images
Colorado Avalanche on antanut NHL:ssä hurjia myrskyvaroituksia pitkin kesää, ja edellisen kerran se löi järkyttävät näytöt tiskiin Arizona Coyotes -sarjan kahdessa viimeisessä pelissä. Colorado voitti kummatkin 7-1 joukkueen ykkösketjun Gabriel Landeskog – Nathan MacKinnon – Mikko Rantanen saalistettua näissä peleissä yhteensä tehot 3+11=14.
– Tuo on hemmetinmoinen joukkue, ja se kenttä on uskomaton, Coyotesin päävalmentaja Rick Tocchet ylisti NHL:n suomenkielisellä sivustolla.
Coloradossa pidetään jalat maassa, vaikka joukkue liitää korkealla – kiitos MacKinnonin johtaman ykköstrion.
– Joukkueemme on löytänyt tasonsa. Meillä on kemiat kohdillaan, ja joukkueessamme on hyvä meininki. Olemme valmiita kohtaamaan kenet tahansa toisella kierroksella, MacKinnon murjaisi.
Viimeistelyn lisäksi Coloradon suurimpia vahvuuksia on ollut ylivoimapelaaminen. Kun prosentit näyttävät järjettömiä lukemia 30,6 ja samalla alivoima on mallia 88,0, ovat palaset kohdallaan. Ensiksi mainittu tilasto on sarjan paras ja jälkimmäinen viidenneksi paras.
– Emme ole vielä voittaneet mitään, mutta veimme tämän sarjan. Olemme nälkäinen ryhmä, jossa jokainen välittää toisesta, kanukki rauhoitteli.
Joukkueen sisäisessä pörssissä kärkipaikkaa miehittää MacKinnon saldolla 4+9=13, Rantanen on ”vasta” kolmas (3+7=10) ja Landeskog viides (0+8=8). Leveyttä riittää, kun top-viiteen mahtuvat myös Nazem Kadri ja Andre Burakovsky.
LUE MYÖS:
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Micke-Max Åsten: ura ohi!
- Jokerit pisti hyökkääjät vaihtoon – yksi tulee, toinen lähtee
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio
- Liigasta tuttu NHL-varaus katosi kaukaloista – ura ohi vain 25-vuotiaana!
- Tomek Valtonen Jokereiden karusta tappiosta: ”Totta kai harmittaa”
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta