Liiga-joukkue saa riveihinsä peräti kaksi NHL-lupausta – Suomen mestari pysyy joukkueessa koko kauden!
Kuva: Juha Tamminen
Pelicans tiedottaa nettisivullaan kahdesta kovasta Pohjois-Amerikasta saapuvasta lainapelaajasta, kun Jesse Ylönen ja Niclas Almari (arkistokuvassa HPK:n paidassa) liittyvät lahtelaisryhmään.
Pelicans-faneille jo kahdelta edelliskaudelta tutun Ylösen lainasopimus on voimassa toistaiseksi ja 22-vuotias hyökkääjä palaa Montrealin Canadiensin organisaatioon kun seuraava NHL-kausi alkaa.
– Ylönen on huipputaitava, motivoitunut ja eteenpäin pyrkivä pelaaja, joka on osoittanut jo taitonsa Liigassa. Ylönen tuo joukkueeseen valtavan määrän nopeustaitavuutta ja hyökkäyspelivoimaa. Olemme todella iloisia, että saamme miehen takaisin turkoosiin miehistöön, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä hehkuttaa.
Almarin lainasopimus käsittää koko tulevan Liiga-kauden. 22-vuotias puolustaja on Pittsburgh Penguinsin sopimuspelaaja.
Espoolaisen kiekkokoulun kasvatti juhli keväällä 2019 Suomen mestaruutta HPK:n paidassa, jonka jälkeen vietti päättyneen kauden Pohjois-Amerikassa Penguinsin farmiseura Wilkes-Barre/Scranton Penguinsin riveissä. 51 AHL-ottelua tuottivat tehot 1+6=7.
– Olen kuullut paljon hyvää Pelicansista ja saavun Lahteen todella innoissani. Tavoitteenani on ansaita iso rooli ja samalla auttaa joukkuetta kaikin keinoin voittamaan, Almari sanailee.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonat-taituri: ura jatkuu Liigassa
- Sport laittoi uuden vaihteen silmään – kaksi pelaajahankintaa!
- Tre Kronor -supertähti William Nylanderin pelikunnosta uutta tietoa
- Lukko hankki kovia tehoja takoneen puolustajan Pohjois-Amerikasta
- Näkökulma: Tero Lehterä on liian avoin negatiivisille suomalaisille
- Nyt jysähti – Jokerit leipoi vaihtokaupan Liiga-seuran kanssa!
- Naisleijonia kritisoitiin TikTok-puheista – nyt puhuu Tero Lehterä
- LIVESEURANTA: Suomi kohtaa Slovakian – tällaiset ovat joukkueiden voimasuhteet
- Liigasta tuttu olympiahyökkääjä hylkäsi historiallisen tarjouksen – tyly shokkisiirto julki!
- Naisleijonat teki maalin ja ”Ruoska” pärähti soimaan – Ronja Savolainen paljasti kuka on maalilaulun takana
- Yllätyssiirto: Suurseura ostamassa Liiga-jumbon tähtipelaajan!
- Toimittaja: Kiekko-Espoo vahvistuu tutulla veljesparilla!
- JYP: hyökkääjän sopimus revitty!
- Kanada löi kaikki ällikällä: Connor McDavidin ketjuun jymy-yllätys!
- Sebastian Aholta tärkeä huomio Suomen hurjasta ykkösylivoimasta
- Max Westergård: uusi joukkue!
- Lehti: Kärpät-tähdestä tipahti iso huhu!
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli olympialaisissa!
- Karmea uutinen: Venäläinen huippukiekkoilija kuollut 32-vuotiaana
- Jokerit: jättiuutinen!