Liiga-joukkue saa riveihinsä peräti kaksi NHL-lupausta – Suomen mestari pysyy joukkueessa koko kauden!

Pelicans tiedottaa nettisivullaan kahdesta kovasta Pohjois-Amerikasta saapuvasta lainapelaajasta, kun Jesse Ylönen ja Niclas Almari (arkistokuvassa HPK:n paidassa) liittyvät lahtelaisryhmään.
Pelicans-faneille jo kahdelta edelliskaudelta tutun Ylösen lainasopimus on voimassa toistaiseksi ja 22-vuotias hyökkääjä palaa Montrealin Canadiensin organisaatioon kun seuraava NHL-kausi alkaa.
– Ylönen on huipputaitava, motivoitunut ja eteenpäin pyrkivä pelaaja, joka on osoittanut jo taitonsa Liigassa. Ylönen tuo joukkueeseen valtavan määrän nopeustaitavuutta ja hyökkäyspelivoimaa. Olemme todella iloisia, että saamme miehen takaisin turkoosiin miehistöön, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä hehkuttaa.
Almarin lainasopimus käsittää koko tulevan Liiga-kauden. 22-vuotias puolustaja on Pittsburgh Penguinsin sopimuspelaaja.
Espoolaisen kiekkokoulun kasvatti juhli keväällä 2019 Suomen mestaruutta HPK:n paidassa, jonka jälkeen vietti päättyneen kauden Pohjois-Amerikassa Penguinsin farmiseura Wilkes-Barre/Scranton Penguinsin riveissä. 51 AHL-ottelua tuottivat tehot 1+6=7.
– Olen kuullut paljon hyvää Pelicansista ja saavun Lahteen todella innoissani. Tavoitteenani on ansaita iso rooli ja samalla auttaa joukkuetta kaikin keinoin voittamaan, Almari sanailee.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Sebastian Aho oli Carolinan sankari – teki huimaa historiaa!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä