Montreal-päävalmentaja sanoi suoraan: Jesperi Kotkaniemen huippuvire ratkaisi NHL-tähden lähtöpassit!
Kuva: Getty Images
Montreal Canadiens-päävalmentaja Claude Julien paljasti pohjoisamerikkalaismedialle suunnatussa videopuhelussa taustaa seuran päätökseen luopua tähtihyökkääjä Max Domista.
Julienin mukaan ratkaisuun vaikutti olennaisesti suomalaiskeskushyökkääjä Jesperi Kotkaniemen selvästi parantuneet otteet kun koronaviruspandemian vuoksi keskeytynyt NHL-kausi jatkui heinäkuussa ensin harjoitusleireillä ja elokuun alusta pudotuspeleillä.
– Kun aloitimme harjoitusleirin Max ei ollut ensimmäisellä viikolla mukana, joten rakensimme joukkueemme ja yhtäkkiä näimme muiden kavereiden, varsinkin Kotkaniemen esiintyvän todella edukseen, Julien totesi.
Domi istutettiin lopulta nelosketjuun yhdessä Dale Weisen ja Jorden Wealin kanssa, mutta pidemmän päälle keskimäärin 5,3 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nettoava sentteri on mille tahansa joukkueelle tällaiseen rooliin liian kallis.
Canadiens lähetti Domin lopulta tämänvuotisen NHL-draftin kolmannen kierroksen varauksen kera Columbus Blue Jacketsiin ja sai vastineeksi Josh Andersonin, jonka kanssa solmittiin lopulta seitsemänvuotinen diili
– Kyse ei ollut niinkään, ettei se onnistunut (Domin aika Montrealissa). Joskus jääkiekko vain on tällaista. Päädyimme lopulta tilanteeseen, jossa Maxista tuli ehkä uhrattavissa oleva, kun meillä kuitenkin oli muita hyvin kunnostautuneita kavereita ja samalla pystyimme saamaan laitaan kipeästi tarvitsemamme huippupelaajan (Andersson), Julien avasi.
Canadiensin peliliikkeet vaikuttavat selvältä signaalilta sille, että Porin Ässiin lainadiilillä saapunutta 20-vuotiasta Kotkaniemeä ollaan istuttamassa kiekkohullussa kaupungissa suuriin saappaisiin.
Muutos on alkuvuoteen nähden valtava, sillä helmikuun alussa Canadiens lähetti vaisusti pelanneen Kotkaniemen farmiseuraansa Laval Rocketiin, jossa pelit puolestaan päättyivät maaliskuussa pernavammaan.
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli: surkea uutinen
- Liiga-Jokereille huippuhankinta! IL: Haaviin entinen NHL-hyökkääjä
- Raimo Helmiseltä huvittava lohkaisu – vastustajan valmentaja repesi nauruun
- Suomalaishyökkääjä lähetettiin NHL:stä farmiin – nyt tipahti karu uutinen
- Jesse Puljujärvi katkaisi pitkän kuivan kautensa – nousi ratkaisijaksi!
- TPS:lle rajua tylytystä – Elmo Aittola lataa kovaa tekstiä: ”Täysin väärässä sarjassa”
- SS: Kärpät kiinnitti KalPan mestarihyökkääjän
- HIFK: kaksi pelaajaa sivuun kokoonpanosta
- Dallasin suomalaistähdet pelipäällä – Mikko Rantanen nappasi paikan pörssikärjestä
- Tässä Jukurien ensi kauden valmennustiimi!
- Urheilucast: Ryan Lasch palaamassa Liigaan – tämä seura kintereillä
- SS: Kärpät kiinnitti KalPan mestarihyökkääjän
- TPS:lle rajua tylytystä – Elmo Aittola lataa kovaa tekstiä: ”Täysin väärässä sarjassa”
- Raivo roihahti: Leijonien NHL-tähden baarivideosta nousi somekohu – ”Ja tälle miehelle maksetaan 4,75 miljoonaa dollaria vuodessa”
- Jokereilta iso tiedote!
- Antti Tyrväinen löysi uuden Liiga-seuran!
- Liiga-Jokereille huippuhankinta! IL: Haaviin entinen NHL-hyökkääjä
- HIFK: kaksi pelaajaa sivuun kokoonpanosta
- IL: Jukka Jaloselta vahva mielipide Liigan sarjamallista: ”En ymmärtänyt missään vaiheessa”
- Raimo Helmiseltä huvittava lohkaisu – vastustajan valmentaja repesi nauruun