NHL:n ex-kulttipelaajalta hurja ehdotus: Jesperi Kotkaniemi vaihdossa megatähti Patrick Kaneen!

© Kuva: Getty Images

Viikonloppuna Porin Ässiin paluun lainasopimuksella tekevä Jesperi Kotkaniemi kuuluu Montreal Canadiensin kirkkaimpiin tulevaisuuden lupauksiin.

Nyt nuori suomalainen on saanut osakseen aikamoista huomiota 91,9 Sports in Montreal –radiokanavalla, jossa vieraillut NHL:n entinen kulttipelaaja George Laraque nosti esille hurjan, suomalaislupauksen sisältävän treidiehdotuksen.

Yhtenä NHL-historian kovimmista tappelijoista muistettava Laraque läväytti pöytään ehdotuksen, jolla Canadiens hankkisi riveihinsä Chicago Blackhawksin megatähti Patrick Kanen. Kanen kauppaaminen on noussut otsikoihin Blackhawksin ilmoitettua aiemmin viikolla kokoonpanonsa uudelleenrakennuksen käynnistämisestä. Kane sekä seuran kolmen Stanley Cupin toinen pääarkkitehti Jonathan Toews olivat tiettävästi järkyttyneitä seuran päätöksestä päästää useita pitkäaikaisia runkomiehiään toisaalle offseasonin aikana.

Laraque ehdottaakin Canadiensin GM Marc Bergevinille pelaajakauppaa, jossa Habs-pomo lähettäisi Blackhawksiin Kotkaniemen, toisen huippulupauksen Cole Caufieldin sekä 1. kierroksen varausoikeuden vaihdossa 31-vuotiaaseen Kaneen!

Vaikka treidi saattaisi palvella molempien joukkueiden intressejä, voidaan sen toteutumista pitää melko utopistisena. Viime kaudella 70 runkosarjapelissä hurjat tehot 33+51=84 takoneella Kanella on sopimuksessaan siirrot kieltävä pykälä, minkä lisäksi Canadiensin olisi tehtävä tilaa miehen kolme seuraavaa kautta kattavalle, 10,5 miljoonan dollarin vuositulot takaavalle jättisopimukselle.

Joka tapauksessa Kotkaniemen nimen mainitseminen osana yhden NHL:n kirkkaimman megatähden kauppaa kertoo paljon porilaisen arvostuksesta Montrealissa.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.