Aluehallintovirastolta kurja tiedote: Liigapelit pelattu keskiviikon jälkeen – ”Tarkoituksena on pelata täysi runkosarja”
Kuva: Juha Tamminen
Lukko ja Ässät ovat vielä torstaihin asti sellaiset liigaseurat, jotka saisivat järjestää kotipelejään, mutta näidenkin osalta laulu loppuu 3. joulukuuta.
Aluehallintovirasto kertoi tiedotteessaan, että Lounais-Suomessa saa järjestää korkeintaan 20 hengen yleisötilaisuuksia 3. päivästä alkaen. Suomeksi se siis tarkoittaa sitä, että Ässät ja KooKoo pelaavat Porissa vielä keskiviikkona, mutta torstaista eteenpäin pelit on pelattu.
Kyseinen päätös on voimassa jouluaatonaattoon asti. Liigaottelut jatkuvat tuoreimpien tietojen mukaan joulun hujakoilla. Sitä ei toki kukaan voi tietää, mihin suuntaan koronaviruksen toinen aalto menee. Liiga tiedotti olevansa tauolla 19. päivään asti.
– Olemme tehneet syksyn mittaan paljon töitä varmistaaksemme yleisön, pelaajien ja työntekijöiden turvallisuuden ottelutapahtumissa ja onnistuneetkin siinä työssä hyvin. Nyt kuitenkin virustilanne on muuttunut usealla alueella huonompaan suuntaan, joten rajoitukset ovat ymmärrettäviä. Ilman yleisöä pelaaminen ei kuitenkaan ole meille taloudellisesti mahdollista, Liigan hallituksen puheenjohtaja Heikki Hiltunen kertoi sarjan sivuilla julkaistussa tiedotteessa.
– Uskomme, että tautitilanne saadaan hallintaan nopeasti näillä toimenpiteillä ja pääsemme jatkamaan runkosarjaa. Tarkoituksena on edelleen pelata täysi runkosarja.
Edit klo 15.08: Täydennetty Hiltusen kommenteilla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikä maa voittaa MM-kultaa? Näin U20-joukkueet pelasivat ennen turnausta
- Nuoret Leijonat aloittaa MM-koitoksen tänään – näitä Tanskan pelaajia tulee varoa!
- Lehti: Liigan entinen pistelinko jätti NHL:n joulun aikana – miljoonasopimus puretaan!
- Nuoret Leijonat kävi lähellä jättipottia – nämä hopeajoukkueen pelaajat ovat mukana tänäkin vuonna
- Katso Nuorten Leijonien MM-avaus ilmaiseksi – TV-lähetykset, selostaja ja kommentaattori
- HIFK:n tähti Jori Lehterästä iso uutinen
- Muistatko? Nuorten Leijonien MM-kultajoukkue vilisi nykyisiä NHL-tähtiä
- Petteri Rimpisen varusteet ällistyttää Pohjois-Amerikassa: ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- HIFK sai kaksi uutta vahvistusta!
- Viimeiset valinnat tehty! Tässä on Nuorten Leijonien MM-joukkue
- Nimet julki – viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK teki kovan kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Urheilucast: Tappara kahden Leijonat-puolustajan kintereillä
- Petteri Rimpisen varusteet ällistyttää Pohjois-Amerikassa: ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- Nuorten MM-kisat nurkan takana! Tässä ovat turnauksen TOP 10 -kiinnostavimmat pelaajat
- Jesse Puljujärvi podcastissa: Tällä hetkellä tiesi NHL-uran olevan ohi
- HIFK:n tähti Jori Lehterästä iso uutinen
- HIFK sai kaksi uutta vahvistusta!
- Lukko jysäytti jouluksi jättimäisen jatkosopimuksen!
- Viimeiset valinnat tehty! Tässä on Nuorten Leijonien MM-joukkue