Jääkiekkoilija koki karmivan tapauksen – kotiovella alkoi taistelu elämästä: ”En koe olevani sankari”

Ruotsalaislehti Aftonbladet on kirjoittanut järkyttävästä ja samalla koskettavasta, SHL-joukkue Leksandin pakki Lucas Nordsäterin kohtaamasta tapauksesta.
Pelaaja oli kotonaan, kunnes joku koputti ovea. Oven takana oli siihen kontaten tullut Håkan Akol, joka ei tahtonut pysyä pystyssä millään. Nordsäter oli soittanut välittömästi apua, kun sekavan tilanteen avunpyytäjä oli hukannut puhelimensakin.
Kyse oli siitä, että Akolin kaulavaltimo oli revennyt. Vaikka pelaajan kotiovella oli kyse sekunneista ja tilanne oli oikeasti kriittinen sekä varmasti ihmeellinenkin, piti Leksand-puolustajan koittaa pysyä rauhallisena – ja pitää Akol hengissä.
Vuonna -98 syntynyt peruspakki ei halunnut ottaa tapauksesta liikaa kunniaa. Hän kertoi olevansa erittäin iloinen siitä, että avunpyytäjä saatiin sairalaan, ja että kaikki meni hyvin. Apua pyytänyt pystyy nyt kävelemään.
– En koe olevani sankari, yritin vain tehdä parhaani. Ymmärrän nyt, että tilanne oli erittäin paha. Ambulanssikuski äitini on selittänyt, mitä tapahtui ja kuinka tärkeää hoito oli.
Nordsäter on pelannut tällä kaudella SHL:ssä 23 peliä pistein 1+0=1 (-5). CHL:ssäkin yhden ottelun pelannnut pakki debytoi Ruotsin pääsarjassa kaudella 2016-17.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Sebastian Aho oli Carolinan sankari – teki huimaa historiaa!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä