Hillittömän ottelun pelannut kultaleijona Kevin Lankinen sai NHL-seuran pampun kehut – yksi piirre ylitse muiden: ”Se on minusta todella hieno juttu”

Kukaan tuskin jaksaa enää yllättyä siitä, että Kevin Lankinen tekee NHL:ssä ihmeellisiä juttuja. Tätä ei pidä mieltää epäluottamuslauseena maailmanmestaria kohtaan, vaan pikemminkin ajatuksena, ettei liki jokailtaisessa liekehdinnässä ole enää mitään yllättävää.
Torstaiaamuna Lankinen pisti tiskiin taas sellaiset näytöt, että henkeä salpaa: Ennen viimeisintä peliä kiekkoja 92,5 prosentin varmuudella pysäytelleelle staralle uran ensimmäinen nollapeli, syöttöpiste Chicago Blackhawksin voittomaaliin ja valinta 2-0-voittopelin ykköstähdeksi.
Suomalainen on saanut näytönpaikkoja ja yhtälailla kehuja aivan ansaitusti.
– Kevin on ahkera ja määrätietoinen kaveri. Enkä ole oikeastaan yllättynyt siitä, miten tasaisen hyvin hän on pelannut. Hänen suhtautumisensa peliin ei muutu, oli päällä sitten harjoituspaita tai pelipaita, ja se on minusta todella hieno juttu, Blackhawksin maalivahtien kehitysvalmentaja Peter Aubry oli sanonut NHL:n suomenkielisten sivujen mukaan.
Leikitellään nyt, ja sanotaan se ääneen: Lankinen on iskenyt tällä kaudella tehot 0+2=2, joka on enemmän kuin usealla kenttäpelaajalla. Toki yön osuma oli Philipp Kurashevin upea soolo, mutta yhtä kaikki, tilanne sai alkunsa 29 torjuntaa ottaneen suomalaisen pysäytettyä pikkumustan maalinsa luona.
Suomalaistähti on saanut vastuuta kenties jopa odotettua enemmän.
– Pidän hänen rauhallisuudestaan ja asenteestaan. Halusin antaa hänelle heti uuden mahdollisuuden sen sijaan, että olisin istuttanut häntä päiväkausia penkillä. Tämä on kova liiga, jossa tulee haasteita eteen joka päivä. Hän on pelannut todella hyvin, Blackhawks-luotsi Jeremy Colliton kehui Lankista viikonloppuna.
Suomalainen on torjunut debyyttikautensa 12 pelistä seitsemän voittoa, ja vain kahdesti hän on jäänyt pisteittä. Lankisen torjuntaprosentti on häikäisevän kova 9,31, päästettyjen maalien keskiarvo on sekin huima 2,29.
LUE TORSTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Vihdoin! Leijonien maailmanmestari onnistui viimein avaamaan maalitilinsä NHL:ssä
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee