Kolmen Stanley Cupin mies! IS: Kari, 55, juhlii jälleen NHL:n mestaruutta – ”Aika maltillisesti olen juhlinut”
Kuva: Getty Images
Toista kertaa Stanley Cup -mestaruutta putkeen juhlivan Tampa Bay Lightningin riveistä ei löytynyt suomalaispelaajista kuin kolmosmaalivahti Christopher Gibson, mutta mestaruutta juhlittiin tällä kertaa myös Suomessa, uutisoi Ilta-Sanomat.
Jo kolmatta Stanley Cup -voittoaan juhlii nimittäin Lightningin pitkäaikainen kykyjenetsijä Kari Kettunen, 55, joka seurasi ratkaisevaa ottelua mökiltään käsin.
– Totta kai tätä pitää vähän juhlistaa. Mutta aika maltillisesti olen vielä juhlinut. Paikan päälle tuli kutsu, mutta en saanut siirrettyä rokotusta, niin päätin jäädä Suomeen, Kettunen kertoo IS:n haastattelussa.
Kettunen saa Stanley Cup -sormuksensa myöhemmin tänä vuonna, mutta vielä tässä vaiheessa ei ole tiedossa, päätyykö myös pokaali käymään myös hänen luonaan. – Viime vuonna se ei kiertänyt missään. Tänä vuonna voi kiertääkin, mutta se taitaa olla vielä auki, Kettunen kertoo. Kokenut kykyjenetsijä on toiminut jo pitkään Lightningin palveluksessa. Hän aloitti työskentelyn seurassa jo vuonna 1998.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaishyökkääjällä edessä kymmenes kausi Saksassa – uusi osoite selvillä
- Liigassa tehoillut tähti lähellä jättidiiliä – ”Yksi Euroopan parhaiten palkatuista”
- Leijonista tuttu puolustaja lähtee JYPistä – siirtyy ulkomaille!
- IL: Jesper Piitulainen sai jättitarjouksen toisesta Liiga-seurasta – ei voinut kieltäytyä
- Tapparalle tipahti surkea uutinen!
- Christopher Gibson: ulos
- Ukko-Pekka Luukkosen neronleimaus nosti Buffalon ykköspaikalle NHL:ssä: ”Ilmiömäinen”
- Leijonien olympiahyökkääjä sikaili NHL:ssä – rangaistus tuli!
- Eric Gelinasin seura vaihtuu!
- Tappara: huippunimi lähtee!
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Kohu Sveitsissä – Jesse Puljujärvelle vaaditaan pelikieltoa
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- Expressen: Färjestadin jättävä SHL-hyökkääjä neuvottelee Liiga-siirrosta
- Eric Gelinasin seura vaihtuu!
- Yllättävä ratkaisu! Lukon NHL-lupaus vaihtaa seuraa
- Tappara: huippunimi lähtee!
- Jokerit-tähti sikaili – nyt tärähti iso pelikielto
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”