Nuorten maailmanmestari tekee paluun Mestikseen – solmi sopimuksen tutun seuran kanssa
Kuva: Juha Tamminen
Viime kaudella Allsvenskanissa ja Liigassa pelannut suomalaispuolustaja Saku Kinnunen tekee paluun Mestikseen yhden kauden tauon jälkeen. Hän on solminut yksivuotisen sopimuksen IPK:n kanssa.
Kinnunen on edustanut IPK:ta jo neljän kauden ajan. Edellinen visiitti seurassa oli menestys, sillä hänet valittiin koko sarjan parhaaksi puolustajaksi. 50 otteluun syntyivät pisteet 10+27=37.
Viime kauden 26-vuotias puolustaja aloitti Västerviks IK:ssa Ruotsissa. Hän pelasi siellä 37 ottelua pistein 0+9, kunnes siirtyi loppukaudeksi KooKoon paitaan. Hän ehti pelaamaan seurassa 13 ottelua pistein 0+1.
– Kinnunen on meille erittäin mieluisa paluumuuttaja ja pelillisesti sarjan ehdotonta eliittiä, kuten viime kausi Iisalmessa osoitti. Saku on Mestikseen kokenut pelaaja ja odotamme häneltä johtamista, niin kaukalossa, kuin kaukalon ulkopuolellakin. Hän on pelannut viime kaudella kahdessa todella kovassa ammattilaissarjassa, joten hän on piinkova vahvistus meidän takalinjoille, kommentoi IPK Hockey Oy:n toimitusjohtaja Jarmo Ylisipola seuran tiedotteessa.
Liigassa Kinnunen on edustanut myös KalPaa viidellä eri kaudella. Hänen uransa kirkkain saavutus on nuorten maailmanmestaruus, jota hän oli voittamassa vuoden 2014 turnauksesta. Hän pelasi niissä kisoissa seitsemän ottelua tehoin 1+1.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jarmo Kekäläinen pisti tuulemaan: antoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- HPK rikkoi hiljaisuuden Kristian Vesalaisesta – siirtokorvausta ei tulossa?
- SaiPa käsittämättömissä liekeissä! Näin kävi Liigan lauantain kierroksella
- Oho! JYP jatkosopimukseen tähtihyökkääjänsä kanssa
- Pelicans jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- Kärpissä flopannut entinen NHL-pelaaja löysi uuden seuran
- Nuorille Leijonille iso voitto MM-kisojen alla
- Tahallinen teko: SM-liigassa rumasta tempusta sanktioita
- Sebastian Ahon Hurricanes suli pahasti Florida Panthersia vastaan – Dallasin suomalaisille murskavoitto
- HäSa: Kristian Vesalainen jättää HPK:n kesken kauden – tässä uusi osoite
- Lähde: Sport-hyökkääjä vihjaili siirrolla – lähtee jo kesken kauden? ”Kaikki on mahdollista”
- Tomi Karhunen: uusi osoite Liigasta!
- Urheilucastin väite: Jokerit virittelee jättikaappausta Kärpistä!
- Antti Suomelasta iso uutinen!
- Toimittaja: Tässä Kiekko-Espoon ensi kauden päävalmentaja!
- Lähde: HIFK:sta tuttu pistetykki palaa Liigaan!
- Suomalainen NHL-superlupaus pahoissa riidoissa Liiga-seuran kanssa – uusi joukkue löytyi nyt!
- HäSa: Kristian Vesalainen jättää HPK:n kesken kauden – tässä uusi osoite
- Hurja vahvistus: NHL-superlupaus vapautui nuorten MM-kisoihin
- Ilves jysäytti pöytään kasan sopimuksia – iso valmentajauutinen!