MM-hopealeijonan uusi osoite selvillä – jatkaa uraansa Ruotsissa
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
MM-kisoissa Leijonia viime keväänä edustanut Mikael Ruohomaa siirtyy SHL:ään kaksivuotisella sopimuksella. Hänen uusi seuransa on Leksands IF.
Ruohomaa pelasi MM-turnauksessa yhdeksän ottelua, joissa hän tehtaili pisteet 1+2. Kolmesta pisteestä kaksi syntyi finaaliottelussa Kanadaa vastaan.
32-vuotias FoPS-kasvatti on pelannut kolme edellistä kautta KHL:ssä kovalla tasolla. Kaksi edellistä kautta menivät Sibir Novosibirskin riveissä, jossa hän oli molemmilla kausilla joukkueensa tehokkain pistemies. Näitä edeltävä kausi sujui Neftehimik Nizhnekamskissa, jossa hän oli joukkueensa toiseksi paras pistemies. 170 KHL-ottelua tuottivat yhteispisteet 32+87=119.
Liigassa Ruohomaa on edustanut Kärppiä, KalPaa ja JYPiä. Kausi 2017-18 tuotti miehelle runkosarjassa pistepörssin yhdeksännen sijan kovilla pisteillä 20+29=49. Kausi huipentui Suomen mestaruuteen.
– Sekä perheeni että minä itse odotamme innolla asumista Ruotsissa ja etenkin Leksandissa. Olemme kuulleet, että se on pieni ja kaunis kylä asua. Leksandilla on äänekkäimpiä kannattajia SHL:ssä ja niitä löytyy koko maasta. Teen kaikkeni tuodakseni menestystä yhteisölle ja kaikille faneillemme. Pidän itseäni pelintekijänä jäällä, ja Leksandilla on useita taitavia maalintekijöitä joukkueessa, joten minun tehtäväni on laittaa heidät töihin, Ruohomaa kommentoi seuran tiedotteessa.
Leksands IF har gjort klart med den finske landslagscentern Mikael Ruohomaa som närmast kommer från spel med Sibir Novosibirsk i KHL. Det nyskrivna kontraktet gäller över de kommande två säsongerna, till och med säsongen 2022/2023.
#leksandsif
buff.ly/2UILwuu
#leksandsif
buff.ly/2UILwuu
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-tähtipuolustaja telottiin kammotaklauksella – olympialaiset vaarasssa? ”Brutaalia”
- Karmea tilanne! Vain kymmenen pelaajaa ilmestyi Naisleijonien harjoituksiin – luovutus Kanadaa vastaan?
- Jokerit-tähti jättää seuran välittömästi – uusi osoite selvillä
- Kokoonpanoon palannut Anton Lundell liekeissä – päävalmentajalta hurjaa puhetta
- Lähde: Ilves vahvistumassa entisellä Pelicans-tähdellä!
- Liveseuranta: Naisleijonien harjoitukset alkoivat huolestuttavalla tavalla – vain 2+8 pelaajaa ilmestyi jäälle
- Vakava rikosepäily: Kanadan NHL-megalupausta uhkaa 20 vuoden vankeus!
- MM-kultaleijonalle lähtöpassit NHL-seurasta
- Jukurit löi tiskiin uuden hankinnan: Haaviin maajoukkuepuolustaja
- Vaasan Sportin ruotsalaispuolustaja: jatkosopimus
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen!
- Kylmästi kävi – Harri Pesoselle näytettiin ovea!
- IL: Liigan pikkuseura teki kaappauksen HIFK:sta!
- IL: Jokerit teki taas nimekkään kaappauksen – haaviin NHL-kärkivaraus
- SK: Joni Ortio vaihtaa Liiga-seuraa!
- Tanskan mestari Markus Oden palaa Suomeen – tässä uusi seura
- Toimittaja: Jokerien pistetykki lähtee yllättäen seurasta
- JYPiltä karu päivitys – maalipörssin kärkimies Leevi Tukiainen pitkään sivussa!
- Oho! Ilves lainaa puolustajansa toiseen Liiga-seuraan
- Yllätyskauppa! HIFK ja Ässät vaihtoivat hyökkääjiä