Jokerit hankkimassa jättimäisen vahvistuksen? ”KHL:n parhaimpia puolustajia”

Helsingin Jokerit kauppasi NHL:n jättäneen Mikko Lehtosen KHL-oikeudet jättiseura Pietarin SKA:lle sunnuntaina ja sai vaihdossa ”merkittävän summan rahaa” sekä viime kaudella KHL:n puolustajien pistepörssissä toiseksi sijoittuneen Brennan Menellin KHL-oikeudet.
Jokereiden GM Jari Kurri kommentoi Menellin mahdollista saapumista narripaitaan tuoreessa Jokerit Podcastin jaksossa.
– Hän on nuori, 24-vuotias kaveri. Jos ”Bobi” (Lehtonen) oli KHL:n parhaimpia puolustajia toissa vuonna, niin Menell oli sitä viime vuonna. Siinä on tosi lupaava kaveri. Aika näyttää mitä hänen kanssaan tapahtuu, Kurri pohjustaa.
Menell tavoittelee parhaillaan pelipaikkaa Toronto Maple Leafsin NHL-miehistöstä, mutta miehen tie vei ainakin aluksi farmiliiga AHL:ään. Kurri aikoo olla yhteydessä pelaajan taustajoukkoihin, joskin siirto Jokereihin tällä kaudella lienee epätodennäköistä.
– Hänellä on sopimus Pohjois-Amerikassa, eli tuskin tänä vuonna vielä (Jokereihin). Ruvetaan katsomaan tilannetta. Ollaan yhteydessä ja ruvetaan keskustelemaan siitä, mikä hänen tilanteensa on jatkon suhteen.
– Kyllä ainakin ilmoittaudutaan ja ollaan yhteydessä agenttiin. Otetaan ensikosketus ja haistellaan tilannetta ja sitä, mitkä hänen suunnitelmat ovat pelaajana. Totta kai me ollaan halukkaita kuulemaan se, Kurri vahvistaa.
Voit kuunnella Kurrin haastattelun kokonaisuudessaan täältä.
LUE MYÖS: Olli Jokisen Jukureilta huippuhankinta: Kaappasi MM-kisoista tutun KHL-jätin!
LUE MYÖS: Lähde: Näin ison palkan Pietarin SKA tarjosi Mikko Lehtoselle
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Ässät kertoi loukkaantumistilanteestaan – kolme miestä sivussa
- IS: Carl Klingberg vertaili Liigan ja SHL:n eroja: ”Peli on kehittävämpää yksilöille ja yksilötaidoille”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- Tv:ssä: Liiga-kauden 2025-26 ilmaisottelujen lista julki
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- Nuorten Leijonien ottelu peruttiin – turnauksesta synkkä tulos