Jokerien pelissä soitettu Palaun kansallislaulu sai kohun aikaan – DJ Amanda Harkimo kommentoi, Valko-Venäjän suunnalta tyrmäys
Jokerien ja valkovenäläisen Dinamo Minskin keskiviikkoisessa KHL-kohtaamisessa kuohui urakalla jo ennen kumilätkän putoamista jäähän. Jokerien kotihallin ämyreistä kajahti DJ Amanda Harkimon soittamana Valko-Venäjän kansallishymin sijaan pienen saarivaltio Palaun kansallislaulu.
Kohutapauksen jälkeen on spekuloitu sitä, että kyseessä saattoi todellakia olla pelkkä inhimillinen vahinko. Valko-Venäjän hymnin nimi on ”My, belarusy” ja Palaun ”Belau rekid”. Sen neljä ensimmäistä kirjainta ovat samat kuin Valko-Venäjän englanninkielisessä nimessä ”Belarus”. Kansallislaulujen nimissä on muutenkin samoja kirjaimia jonkin verran.
Jokerit selvitti asiaa torstaina nettisivuillaanHarkimon päästessä ääneen. Kyse oli siitä, että hän tajusi vasta kuuluttajan pyytäessä yleisöä nousemaan ylös sen, että Jokerit pelaa valkovenäläistä joukkuetta vastaan venäläisen sijaan.
– Menin paniikkiin ja etsin tietokoneeltani hymniä sanoilla ”BEL, Valko-Venäjä”, mutta en saanut tuloksia. Kirjoitin perään ”anthem” ja viimeisenä ”Belarus”. Tässä vaiheessa hallissa oli ollut hiljaista jo pidemmän aikaa ja soitin lopulta hymnin, joka oli ainoana tarjolla hakukentässäni.
– Nyt en löytänyt sitä, enkä voi ymmärtää, miksi näin kävi. Olen virheestäni todella pahoillani. Oikea hymni oli soittolistallani koko ajan nenäni edessä nimellä ”BLR”.
Harkimo painotti sitä, että hän on soittanut Valko-Venäjän kansallishymnin aiemmin monta kertaa. Kyseessä oli tiedotteen mukaan aidosti virhe.
– Tein ison virheen ja sen ajoitus oli todella huono. Jokereiden organisaatiolla tai kenelläkään muulla ei ollut osuutta asiassa. Pyydän anteeksi Dinamo Minskin kannattajilta, heidän pelaajiltaan ja henkilökunnaltaan. Tarkoitukseni ei missään nimessä ollut osoittaa epäkunnioitusta teitä kohtaan.
Tapaus on noussut otsikoihin myös Valko-Venäjällä. Maan kiekkoliitto antoi palaa tiedotteessaan kiertelemättä.
– Tämä suomalaisseura on altis poliittisten voimien paineessa. Lisäksi edustajat yrittävät väkisin kärjistää tilaa otteluiden aikana. Kansallislaulun soittamatta jättäminen näyttää yhdeltä esimerkiltä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Ilves vahvistumassa entisellä Pelicans-tähdellä!
- Liveseuranta: Norovirus uhkaa pilata Naisleijonien olympia-avauksen Kanadaa vastaan
- Vakava rikosepäily: Kanadan NHL-megalupausta uhkaa 20 vuoden vankeus!
- MM-kultaleijonalle lähtöpassit NHL-seurasta
- Jukurit löi tiskiin uuden hankinnan: Haaviin maajoukkuepuolustaja
- Vaasan Sportin ruotsalaispuolustaja: jatkosopimus
- Toimittaja: Jokerien pistetykki lähtee yllättäen seurasta
- NHL:ssä jysähti viikon kovin pommi – Leijonat-tähti teki IS:lle hämmentävän paljastuksen kulisseista
- Liiga-seuran huippulupaus siirtyy Vaasan Sporttiin!
- Naisleijonien vatsataudista uutta tietoa – pahin mahdollinen vaihtoehto uhkaa
- Kylmästi kävi – Harri Pesoselle näytettiin ovea!
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen!
- IL: Liigan pikkuseura teki kaappauksen HIFK:sta!
- IL: Jokerit teki taas nimekkään kaappauksen – haaviin NHL-kärkivaraus
- SK: Joni Ortio vaihtaa Liiga-seuraa!
- Tanskan mestari Markus Oden palaa Suomeen – tässä uusi seura
- JYPiltä karu päivitys – maalipörssin kärkimies Leevi Tukiainen pitkään sivussa!
- Toimittaja: Jokerien pistetykki lähtee yllättäen seurasta
- Lähde: Tässä on Niklas Rubinin ensi kauden seura
- Yllätyskauppa! HIFK ja Ässät vaihtoivat hyökkääjiä