Suomalaisen NHL-pelaajan tulevaisuus auki – tuleeko ruotsalaismolari kultaleijonan paikalle ja vie vastuun?

Leijonien vuoden 2019 maailmanmestaruuden takuumies Kevin Lankisen tulevaisuus Chicago Blackhawksin kanssa on auki.
Chicagon organisaatioon kaudesta 2018-19 lähtien kuuluneen pelaajan pahvi seuran kanssa päättyi tähän sesonkiin, eikä joukkueen GM Kyle Davidson osannut sanoa NHL:n nettisivujen jutussa tulevaisuuden suhteen juuta taikka jaata.
Lankisen lisäksi erään toisenkin molarin pahvi on katkolla, mutta farmista voisi olla tyrkyllä ylöspäin eräs molari.
– Kevin ja Collin (Delia) ovat mukana keskusteluissa. Heitä ei ole tiputettu kandidaattien joukosta. Vapaissa pelaajissa on tietenkin joitain nimiä, joita seuraamme, ja myöskään vaihtokauppoja ei voi sulkea pois.
Ruotsalaismolari Arvid Söderblom voisi olla se tarunhohtoiseen tyrkyllä oleva. Hän on tehnyt AHL:ssä kivikovaa jälkeä.
Rockford aloitti farmiliigan pudotuspelit aiemmin tällä viikolla voitolla. Söderblomin torjuntaprosentti oli runkosarjassa 91,9 ja pudotuspeleissä ennen viikonloppua 97,1.
– Arvid on ollut erinomainen Rockfordissa. Hän on ollut yksi suurimmista syistä siihen, miksi he ovat menestyneet niin hyvin. On melko vaikuttavaa tulla Pohjois-Amerikkaan ja esittää tuollaisia otteita.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui