Yle Urheilu: Antti Pennanen hehkutti Nuorten Leijonien tähtipelaajaa: ”Ilo jääkiekkoa kohtaan on palannut”

Nuorten Leijonien MM-kisajoukkueen yksi kirkkaimmista tähtipelaajista on 19-vuotias hyökkääjä Aatu Räty. Hän koki vuodenvaihteessa karun takaiskun, kun hän ei pystynyt osallistumaan kyseiseen turnaukseen koronatartunnan takia.
Nyt kun koronan pilaama turnaus järjestetään uudelleen, pääsee Rätykin mukaan joukkueeseen. Näin ollen nuorukainen pääsee huipentamaan juniorivuotensa ikäluokkansa parhaimpien pelaajien kanssa.
Nuorten Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen hehkutti Yle Urheilun haastattelussa Rätyä vuolaasti. Luotsi oli hyvin innoissaan nuoren tähtipelurin puolesta.
– Hän odottaa innolla ja innostuneisuus oikein huokuu hänestä. Muistetaan juuri viime vuoden tapahtumat ja kaikki, mitä hän on kokenut. Kun mennään hetki taaksepäin, niin hänellä oli aika hankalakin vaihe. Nyt hän on selvästi menossa makeaan suuntaan. Sellainen ilo jääkiekkoakin kohtaan on palannut. Loistavaa, että hän saa mahdollisuuden, Pennanen kehui.
Hankalalla vaiheella Pennanen viittasi Rädyn viimeisimpiin vuosiin. Rädyllä oli vaikeuksia murtautua Kärppien Liiga-miehistöön eikä häntä myöskään valittu vuoden 2021 nuorten MM-kisoihin. Hänestä puhuttiin pari vuotta takaperin jopa NHL:n ykkösvarauksena, mutta New York Islanders varasi Rädyn lopulta 2. kierroksella numerolla 52. Lisäksi koronavirus uhkasi vesittää Rädyn mahdollisuuden osallistua enää ollenkaan alle 20-vuotiaiden MM-turnaukseen.
Viime syksynä Räty siirtyi Kärpistä Jukureihin, jossa homma muuttui täysin. Hän mätti 41 Liigan runkosarjaotteluun tehopisteet 13+27=40 sekä seitsemään pudotuspeliin pisteet 0+2. Lisäksi hän siirtyi Liiga-kauden jälkeen Islandersin farmiseura Bridgeport Islandersiin, jossa hän esitti lupaavia otteita iskemällä kuuteen pudotuspeliin pisteet 1+3. Myös harjoitusottelut Nuorissa Leijonissa ovat sujuneet loistavasti viimeisen vuoden aikana.
– Kärpissä oli huonompaa pätkää, mutta muuten Jukureissa, maajoukkueessa ja Bridgeportissa meni pelit ihan hyvin. Kokonaisuudessaan hyvä kausi, Räty arvioi.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukon Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta – näin kommentoivat seura ja pelaaja
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan