Liigan valmentajapaikkojen jako jatkuu! Tässä on Lukon ensi kauden päävalmentaja
Lukon tulevaisuuden valmentajakuviot ovat selvillä. Joukkueen nykyinen päävalmentaja Marko Virtanen jatkaa päävalmentajana myös ensi kaudella.
– Totta kai halusin jatkaa. Me olemme vasta alussa tässä jutussamme. Viime kaudella sattui ja tapahtui paljon, tällä kaudella olemme pelanneet reilu 20 peliä ja tällainen on tulos. Yritetään mennä yhdessä eteenpäin kohti jotain isompaa. Molemmat osapuolet ovat olleet toistensa panokseen tyytyväisiä ja hyvältähän se tuntuu, kun luotetaan ja uskotaan. Tämä on se meidän tie, millä mennään eteenpäin, Virtanen kommentoi.
– Yhteinen sitoutuminen, se on se suurin juttu tässä. Peli on peliä ja sen aika näyttää, mikä tulee olemaan lopputulos. Suunta on kuitenkin oikea: se mitä haettiin jo viime kauden aikana ja kuinka silloin hyvän jakson aikana suoritettiin, niitä asioita olemme pystyneet nyt yhdessä jatkamaan.
Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt on erittäin tyytyväinen yhteistyöhön Virtasen kanssa.
– Veltsu on jatkosopimuksensa omalla työllään ansainnut. Joukkue luottaa häneen ja hän joukkueeseen. Yhteinen sävel on selkeästi löytynyt, ehkä jopa pikkuisen paremmin kuin viime kaudella. Ne asiat, joita Virtanen haluaa, on hyvin ymmärretty joukkueessa. Sikäli olikin luonnollinen asia mielestäni tässä vaiheessa jatkaa Veltsun kanssa, Sahlstedt kommentoi.
– Vaikka Virtanen on mielestäni tosi kokenut kiekkomies ja valmentaja, on hän myös kovasti kehittynyt. Hän on ottanut valmentajana stepin eteenpäin viime kaudesta: on asioita, joita hän tekee vielä paremmin kuin viime vuonna. Yhteistyö Veltsun kanssa toimii joka sektorilla tosi hyvin, niin urheilupuolella kuin muihin sidosryhmiin liittyen. Hän on aina valmis jelppimään ja tulemaan eri juttuihin mukaan.
LUE MYÖS:
- Jokereille huippu-uutinen kotiavaukseen lähdettäessä!
- Sami Kapaselta huvittava kuitti Kari Jaloselle – taustalla kritiikki jään kunnosta
- Urheilucast: Antti Pennaselle kaikkien aikojen sopimus – Dallas Stars sotkee pakkaa
- Jokerit-pelaajalle uusi osoite – lähtö tuli
- HS: Olli Jokiselle riitti – nyt tuli suorat sanat HIFK:sta
- Benjamin Rautiaiselle uusi este – fanit eivät sulattaneet Tampan ratkaisua
- Aitio: Jukka Jalonen yhdistettiin nyt kompuroivaan Liiga-jättiin
- Benjamin Rautiaiselle lyötiin selkään melkoinen pelinumero – ja heti rävähti
- Olli Jokinen sai tarpeekseen: HIFK:ssa raju ratkaisu
- Etsiikö Tappara korvaajaa Juho Piipariselle? Näin kommentoi Kari Jalonen
- Aitio: Jukka Jalonen yhdistettiin nyt kompuroivaan Liiga-jättiin
- Kenkää juuri ennen kautta – Liigasta tuttu pistelinko nyt vapailla markkinoilla
- Kari Jaloselta tiukka viesti Pelicansin ongelmista: ”Liigan pitäisi huolehtia”
- Benjamin Rautiaiselle uusi este – fanit eivät sulattaneet Tampan ratkaisua
- Olli Jokinen sai tarpeekseen: HIFK:ssa raju ratkaisu
- HIFK iski siirtomarkkinoilla – TPS:stä ja Lukosta tuttu nimi palaa Suomeen
- Urheilucast: Antti Pennaselle kaikkien aikojen sopimus – Dallas Stars sotkee pakkaa
- Benjamin Rautiaiselle lyötiin selkään melkoinen pelinumero – ja heti rävähti
- HS: Olli Jokiselle riitti – nyt tuli suorat sanat HIFK:sta
- Pohjois-Amerikka kutsuu – Liiga-vahti löysi uuden seuran