Leijonat-tähti Jussi Olkinuora paljastaa: Tästä syystä NHL-unelma sai jäädä – ”Se on eri maailma”
Leijonien riveissä MM- ja olympiakultaa viime kaudella voittanut maalivahti Jussi Olkinuora solmi täksi kaudeksi NHL-sopimuksen Detroit Red Wingsin kanssa.
Vastuuta NHL:n puolella ei lopulta 32-vuotiaalle konkarivahdille herunut ja mies palasi 15 AHL-pelin jälkeen takaisin Eurooppaan ja SHL:n ”suomalaisseura” Brynäsiin. Leijonat-tähti avasi paluunsa syitä HockeySverige-sivustolle.
– Siellä täytyy olla henkisesti hyvin vahva. Marginaalit ovat hyvin pienet. Luulin olevani valmis. Harjoitusleiri meni hyvin. Näkisin itseni NHL:ssä. Kaikki tuntui hyvältä. Mutta AHL… se on eri maailma. Siellä pelaaminen on vaikeampaa, maalivahti pureskelee alkukauttaan.
Olkinuora ei osaa vielä vastata täysin kysymykseen siitä, miksei paikka NHL:n kirkkaissa valoissa auennut.
– Luulen, että tätä täytyy kysyä uudelleen parin vuoden kuluttua, sitten kun olen käsitellyt koko asian. Mutta joukkueemme (AHL:ssä) ei ollut niin hyvä alussa. En koskaan päässyt pelaamaan kahta peliä peräkkäin, enkä saanut jatkuvuutta. Alkuun pääseminen oli erittäin vaikeaa. Harjoittelin paljon ja sitten olin väsynyt pelatessani. Mutta tietysti olisin itsekin voinut pelata paremmin. Se ei ole tekosyy. Mutta se oli sääli – koska tunsin, että olin lähellä (NHL-paikkaa).
Olkinuora ei suostu paljastamaan sitä, saiko mies tarjouksia myös muilta NHL-seuroilta.
– Se on salaisuus. Mutta Detroit vaikutti hyvältä, kun allekirjoitin sopimuksen. Hellberg (Magnus) pelaa nyt Detroitissa – minun numerollani. Hän tuli ja käytti tilaisuutensa. Hieno homma hänelle, Olkinuora pui pieniä marginaaleja.
Suomalaisvahti on saanut toistaiseksi vastuuta viidessä SHL-ottelussa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Janne Juvonen rustasi pitkän sopimuksen – tulevien vuosien osoite selvillä!
- Miro Karjalainen: surkea uutinen
- Uusi Leijona-ääni ylistää Antero Mertarantaa: ”Käsittämätön pätkä suomalaisessa selostushistoriassa”
- NHL jää taakse? Edmontonin suomalaispelaajasta tipahti iso huhu
- Jesse Joensuu huolestui – onko Leijonien identiteetti katoamassa?
- Ylivoimainen valinta – tässä Liigan paras pelaaja!
- Tuomari Antti Boman löi Liigalle jauhot suuhun!
- Antero Mertaranta jäi pois – tässä uusi Leijonat-selostaja!
- Aleksander Barkovista häkellyttävää puhetta
- SHL:n supertähti solmi jättipalkkaisen sopimuksen!
- Näin Teemu Selänne reagoi TPS:n Pride-kohuun
- SS: Liigaan kivikova paluumuuttaja!
- IS: Kanadalainen tutkapari siirtyy Liigaan!
- IL: Joonas Oden hyppää kilpailijan leiriin!
- Näin Sofia Virta kommentoi lähtöään TPS:stä
- Nyt jysähti – HIFK julkisti yhdeksän uutta pelaajasopimusta!
- Suomi koki historiallisen nöyryytyksen MM-kisoissa – IS: kova ratkaisu kulisseissa
- TPS reagoi Veli-Matti Savinaisen kohuun – Sofia Virta ulos seuran hallituksesta
- Markus Granlund voitti Sveitsin liigan pistepörssin – päätöspelissä monsteritehot
- Leijonien maalitykki jättää SHL:n – MM-kultahyökkääjän uusi seura selvillä