Viimeiset kaksi kautta HPK:ssa kovalla tasolla operoinut kanadalaistähtihyökkääjä Michael Joly jätti Liigan taakseen ja suuntasi Sveitsiin tulevaksi kaudeksi. HC Lugano tiedotti viime viikolla tehneensä Jolyn kanssa yksivuotisen sopimuksen.

HPK teki kuitenkin kaikkensa, että se olisi onnistunut pitämään Jolyn Hämeenlinnassa vielä jatkossakin. Iltalehden saamien tietojen mukaan HPK teki Jolylle jättimäisen tarjouksen verrattaen seuran kokoon. HPK tarjosi Jolylle bruttona noin 350 000 euron palkkaa, joka olisi koostunut seuran maksamasta noin 200 000 euron osuudesta sekä yhteistyökumppaneilta kerätystä noin 150 000 euron osuudesta.

HPK:n yritys ei kuitenkaan tuottanut tulosta, sillä Lugano on yksi Sveitsin suurimpia seuroja ja se pystyy maksamaan tähtitason vahvistuksilleen selkeästi kovempaa palkkaa kuin Liiga-seurat.

27-vuotias Joly voitti menneellä kaudella Liigan pistepörssin iskettyään 60 otteluun komeat tehopisteet 25+39=64. Ensimmäisellä Liiga-kaudellaan hän tehtaili 58 otteluun pisteet 21+29=50.