Kari Jaloselle vaaditaan potkuja MM-farssin jälkeen – NHL-megatähdeltä yllättävä lausunto suomalaisluotsista
Kari Jalosen luotsaama Tshekin maajoukkue jäi MM-turnauksessa 8. sijalle hävittyään puolivälierissä suursuosikki USA:lle. Sijoitus oli Tshekin jääkiekon historian huonoin MM-kisoissa.
Tshekit oli kasannut MM-kisoihin nimekkään joukkueen, jota pidettiin ennen turnausta B-lohkon ennakkosuosikkina. Joukkueen kisarupeama piti lopulta sisällään kyseenalaisia maalivahtiratkaisuja, avainpelaajien loukkaantumisia sekä joukkueen tehottomuus ratkaisuotteluissa oli silmiinpistävää.
Sanomattakin selvää, että Jalosen tulevaisuus päävalmentajana on nyt suuri puheenaihe Tshekeissä. Suomalaisluotsin sopimus on voimassa ensi vuoden MM-kisoihin saakka.
– En halua spekuloida asialla. Se ei ole minun työni. Kaikilla on paineita ja niiden kanssa on elettävä, Jalonen oli kommentoinut asemaansa Leijonat.comille.
Osa vaatii julkisesti uutta päävalmentajaa Tshekin peräsimeen.
– Meidän on aika valita tshekkiläinen valmentaja, HC Dynamo Pardubicen urheilutoimenjohtaja Petr Dedek oli laukonut Twitterissä USA-tappion jälkeen.
Jalosen puolustajiakin löytyy ja heistä merkittävin on MM-kisat yllättäen väliin jättänyt Boston Bruinsin megatähti David Pastrnak.
– Petr, Kari Jalonen on minulle (peukku emoji), Pastrnak vastasi Dedekin tviittiin.
NHL:ssä 61 maalia ja 113 tehopistettä kuluneella kaudella paukuttanut Pastrnak on Tshekin jääkiekon ylivoimaisesti suurin tähti ja hänen puolustuspuhettaan päävalmentajaa kohtaan ei varmasti jätetä huomioimatta lopullista päätöstä tehtäessä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK:n tähdestä tipahti loistouutisia – ”On tätä odotettu”
- Liigan supertähti: ensi kauden seura selvisi!
- Leijonat-vahti lähti Kärpistä – kertoo nyt vaikeasta kaudestaan: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
- Karmea uutinen – HIFK-hyökkääjän kausi ohi!
- IL: TPS kiinnitti Liigan mestarikapteenin
- HIFK:n 16-vuotias superlupaus debytoi Liigassa!
- Kärppien faneille riitti – boikotti!
- Rasmus Ristolainen rysäytti hurjan taklauksen paluuottelussaan: ”Ihan hirvi tuolla kentällä”
- Suomalaiset ulos CHL:stä!
- Leijonille huippu-uutinen: Rasmus Ristolainen palaa – takana pitkä sairausloma
- Jukka Jalonen jättämässä Italian maajoukkueen – MTV: Täällä haluaa valmentaa seuraavaksi
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- Kärpille jysähti jättiuutinen!
- AL: Tappara kiinnitti konkarivahdin
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- IL: Jokerit teki huippukaappauksen – haaviin Liigan pistelinko!
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Nuorten Leijonien päävalmentaja Lauri Mikkola palaa Liigaan – IS: Tässä uusi seura!