Pohjois-Amerikka kutsuu! Jussi Ahokas sai valmennuspestin rapakon takaa: ”Tunnen olevani etuoikeutettu”

Jussi Ahokas jatkaa valmennusuraansa Pohjois-Amerikassa tulevalla kaudella. Hänet on valittu OHL-seura Kitchener Rangersin päävalmentajaksi. OHL on yksi kolmesta Pohjois-Amerikan pääjuniorisarjasta.
42-vuotias Ahokas on valmentanut viimeiset neljä kautta Liigassa. Ensin hän valmensi kaksi kautta KooKoota ja sitten kaksi kautta TPS:ää. KooKoon peräsimessä Ahokas valittiin heti ensimmäisellä Liiga-kaudellaan vuoden valmentajaksi. TPS:n mies johdatti puolestaan ensimmäisellä kaudellaan hopealle, mutta sai potkut toisen kauden jälkeen.
Valmennusurallaan Ahokas on voittanut nuorisomaajoukkueissa kaksi maailmanmestaruutta. Niistä toisen hän on vienyt Nuorten Leijonien ja toisen Pikkuleijonien päävalmentajan roolissa.
– Olemme erittäin innoissamme voidessamme toivottaa Jussin ja hänen perheensä tervetulleeksi Kitcheneriin. Jussin ansioluettelo puhuu puolestaan. Hän on jo saavuttanut niin paljon seura- ja kansainvälisellä tasolla Suomessa. Olemme innoissamme, että hän on päättänyt ottaa seuraavan askeleen upealla urallaan saapumalla Pohjois-Amerikkaan ja olemme kiitollisia siitä, että se tulee olemaan täällä Kitchenerissä. Odotan innolla, että saan työskennellä Jussin kanssa ja nähdä, kuinka pelaajamme hyötyvät hänen huolenpidostaan ja valmennuksestaan, Kitchener Rangersin toimitusjohtaja Mike McKenzie sanoo seuran tiedotteessa.
– Olen todella innoissani, tämä on suuri kunnia. Suomessa tiedetään, mistä Kitchener Rangersissa on kyse ja millainen organisaatio se on. Tunnen olevani etuoikeutettu saadessani tämän mahdollisuuden valmentaa Kanadassa, erityisesti Kitchenerissä. En malta odottaa kauden alkamista ja odotan innolla työskentelyä Rangersissa, Ahokas kommentoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Sebastian Aho oli Carolinan sankari – teki huimaa historiaa!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Tässä on Pelicans-tähti Lars Bryggmanin ensi kauden joukkue
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Nyt se on varmaa! Tässä on Patrik Bartosakin ensi kauden seura
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään