Jussi Ahokas paljastaa: Sai tarjouksen myös NHL:stä – näin siirto OHL:ään tapahtui!

TPS:stä viime keväänä potkut saanut ja Kitchener Rangersin OHL-joukkueen päävalmentajaksi siirtynyt Jussi Ahokas paljastaa Oskari Saaren isännöimässä Oskarin arki -podcastissa saaneensa useita tarjouksia Pohjois-Amerikasta ennen OHL-diilin hyväksymistä.
– Mulla on yksi tuttu kanadalainen agentti, joka soitti kauden jälkeen ja kysyi, että kiinnostaisiko (Kitchenerin päävalmentajan pesti). He halusivat mun cv:n ja siitä kolme haastattelukierrosta ja aina pääsin eteenpäin, Ahokas pohjustaa.
Suomessa ja maajoukkueissa vakuuttavan uran jo tähän mennessä tehnyt Ahokas paljastaa käyneensä keskusteluja jopa yhden NHL-seuran valmennustiimiin liittymisestä.
– Sitten menikin vähän aikaa, että oli taukoa ja ajattelin jo, että taisi mennä ohi. Mulla oli muutamia muitakin joukkueita, AHL-joukkueita joiden kanssa juttelin ja NHL-organisaatio. Heinäkuun puolivälissä tulikin (viesti), että pääsetkö käymään (Kitchenerissä). Sitten lähdin tänne ja kävin vielä paikanpäällä haastattelussa ja sitten he tarjosi sopimusta, Ahokas avaa 2+2-vuotista sopimustaan.
42-vuotias luotsi myöntää sopimuksen mahdollistavan lähdön isompiin ympyröihin sopivan tarjouksen osuessa kohdalle.
– Nyt oon sitoutunut tähän, vaikka diilissä mulla onkin, että jos esimerkiksi tulisi AHL-päävalmentajan paikka tai NHL-koutsin paikka, niin pääsen irti sopimuksesta. Nyt ollaan täällä ja tehdään asiat niin hyvin kuin mahdollista. Turha tässä on mennä asioiden edelle, Ahokas muistuttaa.
Voit kuunnella Ahokkaan haastattelun kokonaisuudessaan täältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?