Pelicans vahvisti tiistaina rivejään. Lahtelaisseura solmi loppukauden mittaisen sopimuksen hyökkääjä Antti Tyrväisen kanssa.

Pelicansilla on nyt erikoinen ongelma. Joukkueella on liikaa hyökkääjiä – etenkin siinä vaiheessa, kun Aatu Jämsen, Elias Vilén ja Sakke Hämäläinen tervehtyvät takaisin pelikuntoon.

Pussinokilla on nyt rosterissaan 19 hyökkääjää. Materiaali riittää kuuteen hyökkäysketjuun. Alempien ketjujen pelipaikoista kamppailevat juuri hankitun Tyrväisen lisäksi kapteeni Miika Roine, Aleks Haatanen, Konsta Hirvonen, Hämäläinen, Jesse Kiiskinen, Adam Bares, Oliver Kiljunen, Lenni Killinen, Leevi Tukiainen ja Niklas Virtanen.

Isoista nimistä Lars Bryggman, Patrik Carlsson, Ryan Lasch, Jonas Enlund, Lubos Horky, Nate Schnarr, Jämsen ja Vilén ovat takuulla kokoonpanossa. Pelipaikkoja jää jakoon enää neljä kappaletta, ja niistä taistelee kymmenen pelaajaa.

Oman mausteensa tilanteeseen tuo se, että edellisessä ottelussa Lasch oli tiputettu terveenä pelaavan kokoonpanon ulkopuolelle. Pelicans voitti tuon JYPiä vastaan pelatun ottelun vieraissa 1-4.

Kesken kauden Pelicans on hankkinut neljä pelaajaa. On todennäköistä, että seuraavaksi ovi käy Lahdessa toiseen suuntaan.

Pelicansin alkukausi on mennyt pahasti vihkoon. Joukkue on pelannut 20 ottelua ja kerännyt niistä vain 24 sarjapistettä. Pussinokat ovat sarjataulukossa 12. sijalla.