Jonne Virtasen kohtalo selvisi – TUTO tiputti päävalmentajauutisia
Liiga-hakemuksen ensi kaudeksi jättäneen Mestis-seura TUTO Hockeyn tulevien kausien päävalmentajakuvioihin saatiin selvyys perjantaina.
Turkulaisseura tiedotti käyttäneensä ensimmäistä kauttaan seuraa valmentavan Jonne Virtasen sopimukseen kirjatun option kahdesta tulevasta kaudesta. Virtanen jatkaa TUTOn peräsimessä ainakin kevääseen 2026 asti.
– Kehittyvä ja intohimoisesti eteenpäin pyrkivä organisaatio tarvitsee samanlaisen arvomaailman ja tavoitteellisuuden omaavan valmentajan. Pelaajien rekrytoinnissa kartoitamme pelaajien taustoja laajasti, sillä tiedämme millaisia ihmisiä pukukoppiin ja joukkueeseen haluamme.
– Sama pätee myös valmennukseen ja haluammekin olla pelaajille vetovoimainen organisaatio, jossa pelaajilla on aito mahdollisuus kehittyä ja voida hyvin, seuran urheilukoordinaattori Jouni Virpiö perustelee Virtasen jatkoa seuran tiedotteessa.
– Jonne Virtanen on tavoitteellinen, intohimoisesti jääkiekkoa hengittävä ja inhimillinen valmentaja, joka jakaa seuran kanssa saman tavoitteellisuuden ja intohimon kehittyä. Jonne on ottanut valmentajana kehitysaskeleita kauden edetessä ja uskomme kehityksen jatkuvan jokaisena päivänä myös tulevaisuudessa, Virpiö jatkaa.
TUTO on noussut otsikoihin viime aikoina turkulaisten jätettyä yllättäen Liiga-hakemuksensa lisenssikomitean käsiteltäväksi. Seura ei kuitenkaan läpäissyt lisenssikomitean Liigaan nousemiseen vaadittavia ehtoja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jarmo Kekäläinen palaa NHL-GM:ksi!
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- Jukka Jalonen jättämässä Italian maajoukkueen – MTV: Täällä haluaa valmentaa seuraavaksi
- Tässä Doug Sheddenin uusi työpaikka!
- AL: Tappara kiinnitti konkarivahdin
- Naisleijonat – Olympialaiset 2026
- Nuorten Leijonien päävalmentaja Lauri Mikkola palaa Liigaan – IS: Tässä uusi seura!
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!