Tiesitkö? Kokenut Liiga-tähti uhosi vuosi sitten palaavansa Leijoniin – unelma kävi toteen
Leijonien joukkueeseen tämän kevään MM-kisoissa kuuluu kolme edellistä kautta Jukureita edustanut Pekka Jormakka. Hän teki tällä kaudella paluun maajoukkueeseen kuuden vuoden tauon jälkeen.
Jormakka, 33, on pelannut aiemmalla urallaan kahdet MM-kisat, vuosina 2014 ja 2018. Hän on MM-hopeamitalisti keväältä 2014. Vuoden 2018 MM-turnauksen jälkeen Jormakkaa ei enää nähty maajoukkueessa ennen tätä kautta.
Viime kevään MM-turnauksen aikaan Jormakka oli mukana silloisen C Moren oheisohjelmassa nimeltään Mestareiden pöytä. Hän kertoi tuolloin lopettaneensa maajoukkueuransa vuoteen 2018.
– Kun koronavuosi tuli, niin olin pelannut viisi vuotta KHL:ssä. Tuli ehkä pieni väsy, että jaksaako tätä. Matkustaminen rupesi aika paljon tökkimään. Sain sitten kuitenkin diilin Novosibirskiin marraskuussa. En ollut treenannut sitten yhtään. Sieltä kenkää ja sitten Saksaan. Siellä taas palasi innostuminen jääkiekkoon ja harjoitteluun. Mentiin finaaleihin ja Wolfsburgissa oli ihan hyvä ryhmä, Jormakka kertoi vuosi sitten.
KHL:ssä ja Saksassa vietetyn ajan jälkeen Jormakka palasi Liigaan, jossa hänen uransa nousi jälleen uuteen kukoistukseen.
– Nyt on taas sellainen uudelleentuleminen. Kolmas kausi lähtee Mikkelissä ja jääkiekko maistuu todella hyvälle, harjoittelu maistuu todella hyvälle. Nyt on ihan selvä plääni, mihin ollaan matkalla.
Jormakka oli pelannut tuolloin toisen kautensa Jukureissa. Hän viimeisteli silloin 49 otteluun tehopisteet 16+13=29.
– Kun 2018 kisat oli ohi, päätin, että annan nuoremmille tilaa ja lopetan maajoukkueuran. Vähän tällä tyylillä. Olin itsekin ihan nuori silloin vielä, hulivili ja tyhmä. Comeback on tulossa. Takaisin Leijona-paitaan, Jormakka latasi.
Viime kaudella Jormakka pelasi pisteiden valossa uransa parhaan kauden Liigassa, kun 54 otteluun syntyivät tehopisteet 19+20=39. Tämän myötä Jormakan tavoite myös täyttyi, nimittäin hän palasi Leijoniin helmikuussa Ruotsin EHT-turnauksessa. Keväällä hän liittyi mukaan MM-leiriryhmään ja selvitti lopulta tiensä MM-joukkueeseen, vajaa vuosi myöhemmin sen jälkeen, kun hän oli kertonut julkisesti tavoittelevansa tosissaan paluuta maajoukkueeseen.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikael Granlund lähti taklauksen jälkeen pukukoppiin – kertoi pelin jälkeen tilanteestaan
- Roope Hintz myönsi suoraan: ”En tiedä missä oma peli meni mönkään”
- Nelosketjun hyökkääjä voitti Leijonien pistepörssin – ”Ei yllättänyt”
- Leijonille mitalit kaulaan – näin Antti Pennanen kommentoi koko turnausta
- Jääkiekon olympialaiset 2030: Lohkot, ottelut, joukkueet, tv
- Ylellä tiukka väite Leijonien Kanada-välierästä – taustalla kabinettipeliä?
- SM-liigassa paha loukkaantuminen
- Mikko Rantanen ulos kokoonpanosta! Tässä Leijonien ketjut pronssiotteluun
- Ilves nousee kohti kärkeä – näin SM-liigassa pelattiin lauantaina
- Mikkelin Jukurit: uusi pelaaja ulos tyhjennysmyynneissä!
- LIVESEURANTA: USA – Slovakia välierä – jenkit marssivat murskavoittoon
- LIVESEURANTA: Suomi – Slovakia pronssiottelu – mitalit matkaavat Suomeen murskavoitolla!
- Ruotsin leiristä ladattiin suorat sanat jatkoaikaratkaisusta: ”Brutaalia”
- Lähde: Kanadalainen pistelinko siirtyy Liigaan – tässä uusi seura!
- Leijonat olympialaisten välierässä – Suomi–Kanada tv-lähetykset ja selostajat
- Mitä ihmettä? Leijonien Kanada-ottelun tuomarit ovat kanadalaisia
- Tre Kronor -tähdeltä shokkipaljastus – ratkaisiko tämä Ruotsin kohtalon?
- Antti Pennaselta suorat sanat Kanada-ottelun tuomaritoiminnasta
- Antti Tyrväinen pelikieltoon Liigassa – myös Tappara-hyökkääjälle kakkua
- Juuse Saros sai huimat kehut Kanadalta – ”Hän on maailman paras”