Suomalaisvahti asteli vakuuttavasti Coloradon maalille – sai kehut NHL-supertähdeltä ja päävalmentajalta
Colorado Avalanchen alkukausi NHL:ssä on ollut haasteiden sävyttämä. Joukkue hävisi neljä ensimmäistä otteluaan päästäen niissä peräti 25 maalia.
Tappioputken aikana syyttävä sormi osoitti isosti venäläisvahti Aleksandar Georgijeviin. Hän torjui neljän tappion perään yhden jatkoaikavoiton, mutta miehen tilastot ovat viiden pelin jälkeen karmeat: 81,0% ja 4,99.
Kahdessa viime kamppailussa Coloradon maalilla on aloittanut suomalainen Justus Annunen. Hän torjui ensin 4-1-voiton San Jose Sharksista ja sen jälkeen 3-2-voiton Seattle Krakenista. Vaikka otanta on vielä pieni, onnistui Annunen kääntämään joukkueen kurssia jo parempaan suuntaan: voittoja on tullut ja omiin ei ole uponnut karmeita maalimääriä.
– Kaverit pelaavat edessäni loistavasti, ja näen laukaukset hyvin. He tekevät työstäni helppoa. Tykkään pelata paljon. On aina helpompaa, kun pääsee pelaamaan useammin. Tuntuu hyvältä, kun pääsee nyt pelaamaan vähän enemmän, Annunen sanoi NHL:n suomenkielisillä verkkosivuilla.
Annunen vaihdettiin tappioputken aikana kaksi kertaa maalille kesken ottelun. Neljään pelaamaansa otteluun Annunen on kirjauttanut torjuntaprosentin 90,0, kun taas päästettyjen maalien keskiarvo on 2,45. Kahden voittopelin torjuntaprosentti on puolestaan komea 94,4 ja päästettyjen maalien keskiarvo 1,5.
– Hän on pelatessaan tosi rauhallinen. Kun hän on maalilla, luotamme siihen, että hän tekee tarvittavat torjunnat. Tänään hän oli uskomaton ja otti mielettömiä torjuntoja, varsinkin ottelun alkupuolella, kun vastustaja antoi painetta, Coloradon supertähti Cale Makar suitsutti tiistaina.
Suitsutusta Annuselle antoi myös Coloradon päävalmentaja Jared Bednar.
– Hän näytti terävältä ja peittävältä. Hän ehti sijoittua laukausta varten jo ennen kuin vastustaja sai kudin matkaan. Hän lukee peliä todella hyvin eikä anna kovin paljon paluukiekkoja. Hän tekee ne torjunnat, mitkä pitääkin tehdä, ja vielä muutaman siihen päälle. Hän on pelannut kaksi viime ottelua erinomaisesti, Bednar sanoi Krakenia vastaan pelatun ottelun jälkeen.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko tarjoili Ässille ruman selkäsaunan ja irvaili somessa ottelun jälkeen
- Leijonille taas kirvelevä tappio – Ruotsin hirmuputki sai jatkoa
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonat kohtaa Ruotsin – tässä Suomen kentälliset otteluun
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Näin näet Leijonien Ruotsi-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Näin pelataan: Mestiksen ensi kauden sarjajärjestelmästä uutta tietoa
- Urheilucast: Sportin tyhjennysmyynnit alkamassa – nämä Liiga-seurat Viljami Niemisen kintereillä
- Jokerit julkaisemassa jättiuutisen!
- IL: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – haaviin Olli Jokiselle tuttu mies!
- IL: Kärpät kaappasi TPS:n Leijonat-hyökkääjän!
- Ketjut julki – tällä miehistöllä Leijonat aloittaa EHT-turnauksen!
- MTV: Jokereilta hurja kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- Näin näet Leijonien Tshekki-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- Leijonat hävisi Tshekille EHT:lla – Antti Pennanen raivosi: ”Olen todella pettynyt”
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Pelicansille karmea takaisku!