Ex-päävalmentajalta suorat sanat: Erik Karlssonin valinta Ruotsin maajoukkueeseen oli virhe
Tähtipuolustaja Erik Karlsson valittiin viiden ensimmäisen pelaajan joukossa Ruotsin joukkueeseen helmikuussa pelattavaan 4 Nations -turnaukseen.
Pittsburgh Penguinsia NHL:ssä edustava ja hyökkäyssuuntaan kovia tehoja mättävä, mutta puolustussuuntaan ajoittain jopa ala-arvoista peliä esittävä NHL:n kolminkertainen paras puolustaja -palkinnon voittaja jakaa rajusti mielipiteitä asiantuntijapiireissä. Karlssonin pelaamisella ei ole monen lajiniilon papereissa mitään tekemistä voittavan jääkiekon kanssa.
Samoilla linjoilla on Tre Kronorin entinen päävalmentaja Johan Garpenlöv, jonka mielestä Karlssonin valinta huipputurnaukseen oli suoranainen virhe.
– En olisi valinnut häntä tulevaan 4 Nations -joukkueeseen. Hänen puutteensa puolustussuuntaan ovat liian suuria. Kun jokainen peli tulee olemaan tärkeä, isoihin virheisiin ei ole varaa. Näitä Karlsson valitettavasti tekee, Garpenlöv lataa Radiosportenille.
Garpenlöv on saanut mielipiteelleen tukea usealta merkittävältä taholta, kuten MoDon urheilujohtajalta Henrik Gradinilta ja St. Louis Bluesin kykyjenetsijä Tommy Sjödiniltä.
Ruotsin 4 Nations -joukkueeseen valittiin ensimmäisessä aallossa Karlssonin lisäksi Victor Hedman, Gustav Forsling, Filip Forsberg, William Nylander sekä Mika Zibanejad.
LUE MYÖS:
- Sveitsiläisseura vahvistuu Liigasta tutulla järkäleellä – paikkaa suomalaispakin poissaoloa
- MTV: Siim Liivik teki paljastuksen Liigan tehohankinnasta: ”Katsoo Connor McDavidin jokaisen klipin”
- IL: NHL:n televisiointi Suomessa jakautuu usealle eri taholle – kysymysmerkkejä yhä ilmoilla
- IS: Patrik Bartosakista tuli uusi tieto – sitten tähtivahti täräytti viestin Esko Seppäselle
- Liiga-hyökkääjän sopimus pistettiin silppuriin – uusi seura löytyi heti!
- Pohjois-Amerikasta kova väite: Liiga-seura voi menettää ykköstähtensä NHL:ään
- Kiekkotähti tekee hirmutuhoa Liigassa – IS: Topi Nättinen ällistyi: miten tämä mies saatiin Suomeen?
- Liiga-hyökkääjä löysi uuden pelipaikan ulkomailta – on seuran yhdeksäs suomalaispelaaja
- Ratkaisu tuli – ruotsalaisvahvistus ulos Liigasta!
- Ässille karuja uutisia: jälleen kaksi miestä sivuun – viime kauden tehomies viikkoja poissa
- IS: Patrik Bartosakista tuli uusi tieto – sitten tähtivahti täräytti viestin Esko Seppäselle
- Liiga-hyökkääjä löysi uuden pelipaikan ulkomailta – on seuran yhdeksäs suomalaispelaaja
- Pohjois-Amerikasta kova väite: Liiga-seura voi menettää ykköstähtensä NHL:ään
- Sveitsiläisseura vahvistuu Liigasta tutulla järkäleellä – paikkaa suomalaispakin poissaoloa