Saksan DEL-liigassa hopealle sijoittunut Kari Jalosen valmentama Kölner Haie tiedottaa joukkueensa sopimustilanteesta.

Joukkueen suomalaispelaajien osalta seura on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen puolustaja Veli-Matti Vittasmäen kanssa. Leijonien mukana MM-leiriryhmässä parhaillaan oleva Vittasmäki, 34, pelasi kuluneella kaudella Saksassa 52 runkosarjaottelua pistein 6+14=20 sekä 17 pudotuspeliä tehoin 0+3.

Sen sijaan puolustaja Otso Rantakari, 31, ei jatka seurassa enää ensi kaudella. Hän siirtyi seuraan tammikuussa ja pelasi 12 runkosarjaottelua tehoin 1+5 ja 11 pudotuspeliä pistein 0+4. Rantakari aloitti kauden Sportissa pelaten 20 ottelua pistein 2+7, mutta hänet hyllytettiin marraskuussa kahden kuukauden ajaksi kurinpidollisista syistä yhdessä Miro Karjalaisen kanssa.

Joukkueen kolmannen suomalaispelaajan, hyökkääjä Juhani Tyrväisen, 34, osalta seura kertoo, että lopullista päätöstä miehen jatkon suhteen ei ole vielä tehty. Tyrväisen sopimus päättyi menneeseen kauteen. Hän pelasi 44 runkosarjaottelua tehopistein 5+15=20 sekä 17 pudotuspeliä tehoin 1+6.

LUE MYÖS