Tämä tyydytti Antti Pennasta Slovakia-voitossa – yhteen asiaan saatava muutos
TUKHOLMA. Antti Pennanen oli väsynyt, mutta tyytyväinen mies Leijonien päätettyä MM-kisojen alkusarjansa tiistaina 2-1-voittoon jatkohaaveensa jo ennen päätöspeliä menettänyttä Slovakiaa vastaan.
Päävalmentajan mielestä Leijonat taisteli jälleen kunniakkaasti huomioiden olosuhteet. Yöunet ja lataus eilisen Kanada-sensaatiovoiton jälkeen jäivät Leijonilta vajaaksi.
– Jälleen kerran kova suoritus mentaalisesti. Oli vaikea ladata henkisesti. Aloitettiin hyvin ja päästiin johtoon, mutta toisessa erässä näkyi, ettei me oikein saatu kamppailupeliä toimimaan ja sen takia silloin kun saatiin kiekko hyökkäysalueelle, niin se tuli aika nopeasti takaisin meidän päähän, Pennanen aloitti ottelun perkaamisen median edessä.
– Kolmas erä oli ihan solidi siihen saakka, kun ne sai sen maalin ja siitä fiilistä. Mitä tästä jäi käteen, niin voitto on se isoin juttu. Tehtiin se mitä piti ja ollaan nyt toisena sarjataulukossa. Aika näyttää, mitä tapahtuu, Pennanen pyöritteli mahdollista lohkon kakkospaikkaa.
Alkusarjasta jäi Pennasen mielestä käteen muutakin, kun kuusi voittoa seitsemästä ottelusta.
– Paljon erilaisia kokemuksia. Ollaan oltu välillä ahtaalla, ja tultu sieltä pois, ollaan siedetty ja kestetty. Myös pelaamisessa on ollut koko ajan nouseva tendenssi. Vaikea meille on maalia tällä hetkellä tehdä, päävalmentaja muistutti.
Yhdelle osa-alueelle Leijonat kaipaisi silti kipeästi muutosta puolivälieräpeliin mentäessä.
– Kunhan me saataisiin tuota meidän tehokkuutta vielä vähän lisää, varsinkin ylivoimalla. Se auttaisi meitä tosi paljon, Pennanen toivoi.
– Varsinkin tänään ylivoimapeli jäi vähän sinne muodon ulkopuolelle, niin se on alivoimalla olevalle joukkueelle melko helppoa. Kanadaa vastaan se ensimmäinen ylivoima oli sellainen, että siinä oli sellaista aihiota, mitä siinä pitäisi olla, Pennanen vertaili ilman Teuvo Teräväistä staattiseksi jäänyttä ylivoimapeliä.
Pennanen vahvisti samalla Teräväisen ja Juuse Saroksen poissaolojen tiistain pelistä johtuneen puhtaasti kovalla kuormituksella olleen tähtikaksikon lepuutuspäätöksestä. Sen sijaan puolustaja Robin Salo on edelleen sivussa loukkaantumisen vuoksi.
Leijonien turnaus jatkuu torstaina puolivälieräottelulla. Suomen vastustaja riippuu illan pelien tuloksista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jukurien tyhjennysmyynti paljasti karun totuuden – satojentuhansien eurojen pelastusliike
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- JYP kaappasi tehopelaajan Mestiksestä
- Patrik Laine turhautui – suorat sanat kritiikistä: ”Miten oma pelisi sujuu, poju?”
- Patrik Laine: uusi käänne!
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- IS: Nyt puhuu Janne Pesonen – karu paljastus kulisseista
- Jori Lehterälle ja Lukas Jasekille lätkäistiin pelikieltoa Liigassa!
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- Christopher Gibson: uusi seura
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”