Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
Leijonien paidassa olympiakultaa sekä kaksi MM-kultaa voittanut Jussi Olkinuora etsii parhaillaan uutta joukkuetta.
Viime kaudella DEL-seura Löwen Frankfurtia edustanut 34-vuotias maalivahti oli valmistautunut pelaamaan Saksassa myös sopimuksensa toisen kauden. Toisin kuitenkin kävi DEL-seuran haluttua eroon suomalaisesta.
Lopulta oikeuteen asti edennyt kiista sai saksalaisseuran puolelta täysin käsittämättömiä piirteitä
– Yleensä seura tarjoaa sopimuksen ulosostoa sovinnollisissa merkeissä. Tämä joukkue ei. Sen sijaan he yrittivät saada minut ulos sopimuksesta käyttämällä tekaistua lääkärintodistusta heinäkuun lopussa, Olkinuora kertoo Instagram-tilillään.
Seuran ”lääkärinlausunto” todettiin oikeudessa mitättömäksi, ja huhtikuussa alkanut vyyhti päättyi Olkinuoran hyväksi elokuussa.
– Olen pelannut monissa joukkueissa ja liigoissa. Luulin nähneeni kaiken. Silti mikään ei ole lähelläkään sitä, mitä tämä seura yritti tehdä, maalivahti jatkaa ja vinkkaa etsivänsä parhaillaan uutta seuraa vapaana agenttina.
Olkinuora pelasi viime kaudella DEL:ssä 25 ottelua torjuntaprosentilla 89,8. Leijonien maalilla konkari on nähty viimeksi kevään 2023 MM-kisoissa. Olkinuora on pelannut urallaan myös KHL:ssä, Suomen, Sveitsin ja Ruotsin pääsarjoissa sekä Pohjois-Amerikan yliopistoliigassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yhden maan dominointia! Tässä ovat olympialaisten TOP 5 -hyökkääjät
- Pystyykö Naisleijonat vastaamaan Yhdysvaltojen uhkaukseen rajusta fyysisestä pelistä? ”Pakkohan se on!”
- Lehtitieto: Jukurit teki yllättävän kaappauksen hyökkäykseen!
- Naisleijonien GM vahvisti: ottelu Yhdysvaltoja vastaan pelataan – harjoituksissa edelleen vain 14 pelaajaa
- Kylmät kävi – Leijonien MM-hyökkääjä ulos NHL:stä
- Tshekin joukkueesta otettiin kantaa Naisleijonien tautitilanteeseen
- Suomen jääkiekon legenda Pentti Lindegren on kuollut
- Lähde: Huippukautta pelaava ruotsalaisvahti siirtyy Liigaan
- Mestis-seura pelaajakaupoilla – mestarivahti tekee paluun
- Antti Pennanen: Tämä ominaisuus erottaa NHL-tähdet muista pelaajista – ”Se on ihan keskeistä”
- Lähde: Ilves vahvistumassa entisellä Pelicans-tähdellä!
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen!
- IL: Liigan pikkuseura teki kaappauksen HIFK:sta!
- Kylmästi kävi – Harri Pesoselle näytettiin ovea!
- SK: Joni Ortio vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liveseuranta: Naisleijonien olympia-avaus Kanadaa vastaan peruttu!
- Toimittaja: Jokerien pistetykki lähtee yllättäen seurasta
- Lähde: TPS-hyökkääjä vaihtaa maisemaa kesken kauden – tässä uusi osoite!
- MM-kultaleijonalle lähtöpassit NHL-seurasta
- Liiga-seuran huippulupaus siirtyy Vaasan Sporttiin!