Mikko Lehtonen lähellä paikkaa Leijonien olympiajoukkueessa? ”Tarvitaan uusia liidereitä”
TAMPERE. Kapteeni Mikko Lehtonen lukeutui Leijonien suurimpiin onnistujiin Suomen EHT-turnauksessa.
Lehtonen kuuluu siihen harvalukuiseen joukkoon pelaajia, joilla on turnausjoukkueesta realistiset mahdollisuudet murtautua jopa NHL-tähtiä vilisevään olympiajoukkueeseen.
Kapteeni näki Suomen turnauksessa monia positiivisia elementtejä huolimatta siitä, että Suomi onnistui nappaamaan kotiturnauksestaan vain yhden voiton.
–Tietysti kaksi tappiota harmittaa sinänsä, mutta pelillisesti paljon hyviä asioita, joihin yritettiin keskittyä ennen turnauksen alkua, ja niitä näkyi tuolla paljon. Mutta tietenkin tuloksesta pelataan, niin kaksi tappiota harmittaa, Lehtonen niputti turnausta Leijonat.comille Ruotsi-ottelun jälkeen.
– Pääsääntöisesti pelattiin mun mielestä hyvin pelien sisällä, kapteeni jatkaa.
Ruotsi-pelin alkuun Lehtonen ei ollut luonnollisestikaan tyytyväinen. Leijonat jäi varsinkin ensimmäisen kympin aikana ruotsalaisten jalkoihin.
– Hidas startti oli. Ei oltu ihan valmiina, vai oliko käsijarru päällä. Sen jälkeen tehtiin ryhtiliike ja parannettiin peliä.
Leijonien joukkueessa nähtiin useita ensikertalaisia. Lehtonen kertoo seuranneensa tulokkaiden esiinmarssia ilolla.
–Mun mielestä he onnistuivat tosi hyvin. Ennakkoluulottomasti sisään ja pelasivat omilla vahvuuksillaan. Tulivat omina itsenään sisään leijonajengiin, niin se on aina ilo ja hyvä asia meille.
– Tarvitaan uusia liidereitä tänne joka vuosi, kokenut leijonakapteeni kiitteli Leevi Tukiaisen, Santeri Hatakan ja Otto Kivenmäen esityksiä.
Markus Nuutinen
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Hurjia tehoja takonut hyökkääjä jättää Suomen – uusi osoite selvillä
- Urheilucast: Ilves tarjosi rahakkaat diilit kahdelle KalPan luottopelaajalle – vastaus oli helppo
- Montreal-GM astui viimein esiin – yllättävää puhetta Patrik Laineesta
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- MTV: HPK:n sensaatiovahti Kim Saarinen lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Kiekko-Pojilta kovia hankintoja – Haaviin Liigan ja Mestiksen mestarit
- IL: Liiga-tykki Cameron Wright lähtee – uusi seura selvisi!
- IS: Suomen NHL-hyökkääjä kummastelee – kutsua MM-kisoihin ei kuulu
- SaiPa: iso menetys!
- Ilves: radikaali veto!
- IL: Jesper Piitulainen sai jättitarjouksen toisesta Liiga-seurasta – ei voinut kieltäytyä
- Eric Gelinasin seura vaihtuu!
- IL: Liiga-tykki Cameron Wright lähtee – uusi seura selvisi!
- MTV: HPK:n sensaatiovahti Kim Saarinen lähtee Pohjois-Amerikkaan
- IS: Suomen NHL-hyökkääjä kummastelee – kutsua MM-kisoihin ei kuulu
- Kiekko-Pojilta kovia hankintoja – Haaviin Liigan ja Mestiksen mestarit
- Yllättävä ratkaisu! Lukon NHL-lupaus vaihtaa seuraa
- Tappara: huippunimi lähtee!
- Christopher Gibson: ulos
- Aarne Intosen sopimus purettu – uusi Liiga-seura huhuissa