Leijonien puolustaja Mikko Lehtonen on valittu kantamaan Suomen lippua Milano–Cortinan talviolympialaisten avajaisissa perjantaina 6. helmikuuta.

Lehtoselle lipunkantajan tehtävä on suuri kunnia.

– Riittää kun katsoo nimiä, ketkä ovat saaneet kantaa Suomen lippua aiemmissa kisoissa, niin ymmärtää miten hieno juttu tämän on. Iso kunnia päästä kantamaan lippua, olen ylpeä saadessani edustaa Suomea olympialaisissa. Toivotaan menestystä koko joukkueelle, Lehtonen sanoo Suomen olympiakomitean tiedotteessa.

Olympiavoittaja ja maailmanmestari Lehtoselle Milano–Cortinan kisat ovat uran kolmannet olympialaiset. Hän on ainoa Euroopassa pelaava pelaaja Leijonien olympiaryhmässä.

Lehtosen rinnalla Suomen lippua kantaa maastohiihtäjä Krista Pärmäkoski, joka on viisinkertainen olympiamitalisti ja kilpailee jo viidensissä olympialaisissaan. Pärmäkoski päättää mittavan uransa tähän kauteen.

Suomen Olympiajoukkueen johtaja ja Olympiakomitean huippu-urheilujohtaja Janne Hänninen perustelee valintaa joukkueen kokeneilla urheilijoilla.

– Saimme tehtävään erinomaiset huippu-urheilijat, jotka omalla esimerkillään ovat osoittaneet, kuinka unelmista voi tulla tavoitteita ja tavoitteista voi tulla totta, Hänninen toteaa.

Neljä vuotta sitten Pekingin olympialaisten avajaisissa Suomen lippua kantoi jääkiekkoilija Valtteri Filppula.

LUE MYÖS:

Joni Alatalo |