Leijonat kohtaa olympialaisten puolivälieräottelussa Sveitsin. Matsin voittaja etenee mitalipeleihin, kun taas häviäjän turnaus päättyy. Ottelu alkaa kello 19.10.

Leijonat.com seurasi päivän etenemistä hetki hetkelä. Sivu päivittyy itsestään muutaman minuutin välein.

Liveseuranta: Suomi – Sveitsi

  • Klo 10.35: Puolivälieräottelu on Suomelle ensimmäinen Milano Rho Ice Hockey Arenalla, joka on käytännössä messukeskukseen pykätty, jätesäkkien ympäröimä väliaikaistila. Yleisökapasiteetti on 5700.
  • Klo 10.33: Jukka Jalosen valmentama Italia kohtasi Sveitsin neljännesvälierässä. Matsin jälkeen Jalonen ennakoi Suomen ja Sveitsin kohtaamista: ”Sveitsi on huippujoukkue, hyvin liikkuva, kurinalainen. Genoni on huippumaalivahti. Tiukka vääntö tulee, kumpikaan ei helpolla pääse. Jotenkin on sellainen tunne, että Suomi on aavistuksen verran niskan päällä.”
  • Klo 9.44: Roman Josi: ”Varmaankin Rantanen. Hän on erinomainen pelaaja, iso ja vahva. Hän tekee peliä loistavasti, suojaa kiekkoa hyvin ja hänellä on todella hyvä laukaus.”
  • Klo 9.42: Sveitsin tähtipelaajat taas kertovat, ketkä ovat Suomen vaarallisimmat pelaajat. Jonas Siegenthaler: ”Siellä on paljon vaarallisia, mutta Heiskanen. Hän vie koko joukkuetta eteenpäin aina kun hänellä on kiekko. Hän löytää aina jotain ja luo tilanteita.”
  • Klo 9.15: Leijonat.com kysyi Suomen pelaajilta, ketkä Sveitsin tähdet ovat erityisen vaarallisia. Mikko Rantanen: ”Josi on sellainen, jonka kanssa pitää olla tarkkana. Hän tukee hyökkäyksiä paljon. Hyökkääjien pitää tulla pakkeja auttamaan omiin nopeasti, koska he tykkäävät hyökätä neljällä. Josi on yksi iso osa sitä. Ja hyökkääjistä siellä on niitä NHL-pelaajia. Fiala loukkaantui, mutta Hischierit, Meierit ja nämä, isoja ja vahvoja kavereita.
  • Klo 9.11: Rosterissaan Sveitsillä on kymmenen NHL-pelaajaa. Vertailun vuoksi Suomella NHL-pelaajia on 24 kappaletta.
  • Klo 9.08: Tähän mennessä Sveitsi ei ole pelannut mitään häikäisevää turnausta. Alkusarjassa Sveitsi kohtasi Ranskan (4-0), Kanadan (1-5) ja Tshekin (4-3). Neljännesvälierästä Sveitsi saalisti nihkeän 3-0 voiton Italiasta.
  • Klo 9.04: Jos Suomi onnistuu kaatamaan Sveitsin, saa Leijonat välierässä vastaansa joko Slovakian tai Saksan. Turnauskaavio on erinomainen Suomen kannalta, ja näillä näkymin Suomi välttäisi Kanadan ja Yhdysvallat aina finaaliin asti. Mutta tämä on pelkkää jossittelua. Ensin pitää voittaa Sveitsi.
  • Klo 9.02: Keskiviikkona olympialaisissa pelataan neljä kohtalon ottelua: klo 13.10 Slovakia – Saksa, klo 17.40 Kanada – Tshekki, klo 19.10 Suomi – Sveitsi ja klo 22.10 USA – Ruotsi.
  • Klo 9.01: Tervetuloa liveseurannan pariin! Leijonat lähtee tänään Ruotsin kaatoon kello 13.10. Ottelu on katsottavissa Ylen kanavilta, TV5:ltä, Eurosportilla sekä HBO Maxilla.

Leijonien kentälliset tiistain harjoituksissa:

Hyökkäysketjut:
Mikael Granlund – Roope Hintz – Mikko Rantanen
Artturi Lehkonen – Sebastian Aho – Teuvo Teräväinen
Eetu Luostarinen – Anton Lundell – Kaapo Kakko
Eeli Tolvanen – Erik Haula – Joel Armia
Joel Kiviranta – Oliver Kapanen

Puolustajaparit:
Miro Heiskanen – Esa Lindell
Niko Mikkola – Rasmus Ristolainen
Olli Määttä – Nikolas Matinpalo
Henri Jokiharju – Mikko Lehtonen

LUE MYÖS: