Leijonat on kasaamassa nimivahvaa joukkuetta Sveitsin MM-kisoihin. Jääkiekkoliitto tiedotti myöhään torstaina Urho Vaakanaisen, 27, olevan tuorein joukkueeseen valittu NHL-vahvistus. Aiemmin kisajoukkueeseen valittiin NHL:stä jo Florida Panthersin sentterikaksikko Aleksander Barkov ja Anton Lundell.

Tällä kaudella New York Rangersin paidassa 34 ottelua tehoin 0+6 pelannut Vaakanainen liittyy Leijonien joukkueeseen Ruotsin EHT-turnauksessa viikko ennen MM-kisojen alkua.

– Vaakanainen tuo joukkueeseen kovuutta ja puolustusvarmuutta, hän on hyvä lisä joukkueeseemme, GM Jere Lehtinen kertoo tiedotteessa.

Joesuulaislähtöiselle Vaakanaiselle MM-kisat ovat urat ensimmäiset. Puolustaja nähtiin maajoukkueessa viime vuonna 4 Nations -superturnauksessa.

188-senttinen puolustaja on pelannut Pohjois-Amerikassa syksystä 2018 alkaen. NHL:ssä Vaakanaisella on vyöllään 221 ottelua tehoin 3+43=46.

LUE MYÖS: