ZÜRICH. Leijonat on vakuuttanut hyökkäyspelaamisellaan Sveitsin MM-kisoissa. Olikin yllätys, että Isoa-Britanniaa vastaan maalinteko oli niin vaikeaa. Lopulta ottelu päättyi Suomen voittoon maalein 4–0.

Isoin rooli Leijonien maalijuhlien peruuntumisessa oli brittien maalivahti Mat Robsonilla. 30-vuotias Robson pelasi huikean ottelun ja keräsi huimat 45 torjuntaa. Ottelun päätteeksi hänet palkittiinkin ansaitusti joukkueensa parhaana pelaajana.

Viime päivät ovat olleet Robsonin osalta erittäin rankat. Edellisenä iltana ennen Suomen kohtaamista hän torjui myös Sveitsiä vastaan.

– Tämä on ollut haastavaa kehonhuollon osalta. Yritämme tehdä parhaamme aina, mutta nämä kaksi peräkkäistä peliä lämpimässä jäähallissa vievät veronsa. Niin kuin näkyy, hikoilen aika paljon, Robson kertoi ottelun jälkeen.

Zürichin Swiss Life Arena on poikkeuksellisen lämmin näin toukokuussa. Se tekee maalivahtien pelistä erityisen raskasta, vaikkei vastustaja laukoisikaan yli 40 kutia per ottelu. Ison-Britannian joukkue joutui dramaattisiin keinoihin maalivahtinsa viilentämiseksi.

– Paljon hiilihydraatteja, paljon nesteitä ja erätauoilla minulla oli tuuletin pukukopissa.

Suomea vastaan Robson pysäytti Aleksander Barkovin useaan otteeseen huippupaikasta. NHL-supertähden nollaaminen hymyilytti brittivahtia.

– Se on siistiä. Sellaista en ole ennen tehnytkään. Siitä on aikaa, kun olen kohdannut sellaista ampujaa, mutta tämä oli hauskaa.

NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!

LUE MYÖS: