Toronton GM vihjaa harkitsevansa vielä Lainetta – ”Aiomme valita parhaan pelaajan”
Kuva: Getty Images
Patrik Laine varataan kesän varaustilaisuudessa NHL:llään ensimmäisellä kierroksella, suurella todennäköisyydellä kärkikolmikossa. Leijonien 18-vuotiaan huippuhyökkääjän seuraksi on epäilty toisena varaavaa Winnipeg Jetsiä, sillä Toronto Maple Leafs kaipaa enemmän yhdysvaltalaissentteri Auston Matthewsia.
Toronton GM Lou Lamoriello ja pääkykyjenetsijä Mark Hunter ovat National Postin tietojen mukaan tällä hetkellä Venäjän MM-kisoissa. Lamoriellon kommenteista lehdelle voisi päätellä, ettei päätöstä valinnasta olla vielä täysin tehty.
– Aiomme valita parhaan pelaajan. Kannattajien kannalta on hienoa laittaa pelaajia järjestykseen, mutta meidän on tehtävä se, mikä on oikein. He ovat molemmat poikkeuksellisia pelaajia, Lamoriello tuumii.
Lainetta ja Matthewsia on vertailtu kisojen alkuun jatkuvasti eri maiden medioissa. Leijona-hyökkääjä pelaa samassa ketjussa Aleksander Barkovin ja Jussi Jokisen rinnalla. Matthewsin ketjukavereina taas viilettävät Vancouver Canucksin Jordan Schroeder ja Edmonton Oilersin Patrick Maroon.
– Kyse on koko kaudesta tai kausista. Ei vain tästä turnauksesta. Tällaisissa tilanteissa päätöksiä ei voi koskaan tehdä yhden ottelun perusteella, Lamoriello jatkaa.
Laineen ja Matthewsin osoitteet selviävät kesäkuussa. Kaksikon otteita voi sitä ennen ihailla vielä useamman ottelun verran MM-jäillä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-sensaatio tulikuumana – Saku Koivun ennätys murskaksi
- HIFK:lta jättimäinen sopimusuutinen
- Leijonat-legendalle lähtöpassit Sveitsissä – myös Robert Leino jättää seuran
- Jokerifanit käänsivät takkinsa!
- Liigassa tehtiin yhtenä iltana kaksi huikeaa ennätystä!
- JYP-puolustajalle jatkosopimus: ”Vahva ja fyysinen”
- Lehti: tällainen on HIFK:ssa hurjia tehoja takoneen Luke Martinin hintalappu
- IL: Jesse Puljujärveltä suora ilmoitus MM-kisoihin liittyen
- Liigalta iso päätös ensi kaudesta: ”Tätä ei haluttu”
- Liiga-seura julkisti täysin naurettavan kokoonpanon – Yle: kapteeni raivostui
- IL: Jesse Puljujärveltä suora ilmoitus MM-kisoihin liittyen
- IS: HIFK vahvistuu Olli Jokiselle tutulla pelaajalla!
- NHL jää taakse? Edmontonin suomalaispelaajasta tipahti iso huhu
- Jokerifanit käänsivät takkinsa!
- Tuomari Antti Boman löi Liigalle jauhot suuhun!
- Jymykäänne! IL: Yllättävä seura Liigaan?
- Lehti: tällainen on HIFK:ssa hurjia tehoja takoneen Luke Martinin hintalappu
- SHL:n supertähti solmi jättipalkkaisen sopimuksen!
- Janne Juvonen rustasi pitkän sopimuksen – tulevien vuosien osoite selvillä!
- Connor McDavid raivostui suomalaistulokkaalle – NHL-megatähti pudotti hanskat!